ΤΣΣΚΑ – Μακάμπι 76-72: Τζέιμς & Κλάιμπερν “καθάρισαν” για την πρώτη ρώσικη νίκη! (videos)

2020-10-08T21:06:31+00:00 2020-10-08T23:19:59+00:00.

08/Oct/20 21:06

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τον Μάικ Τζέιμς και τον Ουίλ Κλάιμπερν να “σκοτώνουν” στο τέλος την εξαιρετική Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε με 76-72 και πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα!

Και οι δύο ομάδες το ήθελαν πολύ, όμως ο Μάικ Τζέιμς και ο Ουίλ Κλάιμπερν οδήγησαν τους συμπαίκτες τους και τον Δημήτρη Ιτούδη στην μεγάλη νίκη στο φινάλε με 76-72 απέναντι στην σκληροτράχηλη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Πλέον μετά και αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 1-1, καθώς η ΤΣΣΚΑ κέρδισε το πρώτο της ματς φέτος, ενώ αντίστροφα οι Ισραηλινοί την πρώτη τους ήττα.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού!

Το ματς

Προβάδισμα στην αρχή η ΤΣΣΚΑ αλλά… ντέρμπι!

Η ΤΣΣΚΑ στο ξεκίνημα είχε το προβάδισμα με double score (10-5 στο 4’) παρότι ο Ουίλμπεκιν ξεκίνησε “ζεστός” (5 πόντους), ενώ το διατήρησε (17-13 στο 8’) μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου όπου ήταν μπροστά με 20-15.

Η Μακάμπι πληρώνοντας τα 6 λάθη και τα 8/20σουτ βρέθηκε για πρώτη φορά στο -8 (28-20 στο 15’) δείχνοντας αρκετά νευρική. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τελικά αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 7-1 και τον Ζίζιτς να σκοράρει σερί πόντους μείωσε σε 29-27 (στο 18’) και το πρώτο μέρος στην Μόσχα ολοκληρώθηκε με 31-30 και όλα να είναι ανοιχτά.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος…

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Ρωσία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πραγματικά να δίνουν “μάχη” στο παρκέ και να είναι ισόπαλες με 36-36 (στο 25′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήραν ένα μικρό προβάδισμα και πάλι με 43-40 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 45-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς με τον Ζίζιτς να φτάνει τους 13 πόντους και επιμέρους σκορ 8-3 η Μακάμπι πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα της στο παιχνίδι με 52-48 (στο 33′) και έδειξε πως μπορεί να πάρει το μεγάλο διπλό. 5′ λεπτά πριν το τέλος το ντέρμπι καλά κρατούσε με την Μακάμπι μπροστά με 58-56 αλλά τον Μάικ Τζέιμς να έχει φτάσει τους 17 πόντους.

Ο Αμερικανός γκαρντ με νέο τρίποντο (20 πόντους) στο 37ο λεπτό μείωσε σε 62-61, ενώ μετά από δική του ασίστ ο Κουρμπάνοφ σκόραρε επίσης για… τρεις και έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 64-62! Και πάλι ο Τζέιμς με 2/2 βολές στο 1:40 έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (66-62) και την έχρισε φαβορί για τη νίκη και με τρίποντο στο 1:25 φτάνοντας τους 25 πόντους έκανε το σκορ 69-64!

Τελικά στα 39′ ο Κλάιμπερν με δικό του τρίποντο “τέλειωσε” το ματς κάνοντας το σκορ 72-66 και στο φινάλε η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε την νίκη με 76-72.

Που κρίθηκε: Στα τελευταία 5′ λέππτά με την Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 58-56 η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε με ηγέτη τον Μάικ Τζέιμς και με συνολικό επιμέρους σκορ 16-8 (69-64 στα 39′) και τρία τρίποντα πήρε τη δύσκολη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς ήταν φανταστικός και ο απόλυτος πρωταγωνιστής έχοντας 25 πόντους (4/6 τρίποντα), 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Κλάιμπερν με 19 πόντους και 4/9 σουτ και ο Σενγκέλια με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ παρότι ήταν άστοχος (3/11 σουτ).

Από την Μακάμπι προσπάθησαν ο Ουίλμπεκιν με 20 πόντους (4/15 τρίποντα!), 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Ντόρσεϊ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ζίζιτς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 31-30, 45-44, 76-72.