Μπαρτζώκας: Πρώτο ευρωπαϊκό διπλό στο ΟΑΚΑ με Ολυμπιακό – Δεύτερο συνολικά μετά από 5 χρόνια! (videos)

2020-10-09T22:02:57+00:00 2020-10-09T22:52:32+00:00.

09/Oct/20 22:02

bartzokas_efes

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα και μάλιστα με σπουδαία σημασία μέσα στο ΟΑΚΑ με 78-71 κόντρα στον Παναθηναϊκό του Γιώργου Βόβορα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν μετά την κακή ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα με 68-67 στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις Κάουνας και όντας βελτιωμένοι στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό κέρδισαν με 78-71 και έδειξαν ικανοί για μία καλή χρονιά στην φετινή διοργάνωση.

Ο Έλληνας προπονητής καθοδήγησε τους παίκτες του σε αυτό το πολύ σημαντικό διπλό, το οποίο εκτός από ψυχολογικό πλεονέκτημα τους βοηθάει και βαθμολογικά να “σβήσουν” την ήττα από τους Λιθουανούς στο Φάληρο.

Μετά το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ ο κόουτς Μπαρτζώκας δήλωσε:Κρατάμε τη νίκη. Ήμασταν μπροστά σε όλο το ματς. Κανείς δεν είναι έτοιμος στην Ευρωλίγκα, βλέπετε δυσκολευόμαστε όλοι να φτάσουμε τους 80 πόντους.

Η ποιότητα του ματς δεν ήταν υψηλή, αλλά κάθε νίκη είναι σημαντική στην Ευρωλίγκα. Πιστεύω την αξίζαμε. Πάντα είναι δύσκολα στο ΟΑΚΑ, παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν οπαδοί”.

Παναθηναϊκός vs Μπαρτζώκας: Η… ελληνική “πράσινη” υπεροχή και το προβάδισμα του coach στην Ευρωλίγκα! (videos-πίνακας)

Αυτό το διπλό του Ολυμπιακού με τον Γιώργο Μπαρτζώκα στο ΟΑΚΑ ήταν το πρώτο του Έλληνα προπονητή με τους “ερυθρόλευκους” στην Ευρωλίγκα απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο καθώς έχει πετύχει δύο μόνο στο πρωτάθλημα την διετία 2013-14 (60-64 2013, 64-69 2014), αλλά δεν ήταν και το μοναδικό του συνολικά στην διοργάνωση.

Ως head coach της Λοκομοτίβ Κουμπάν την αγωνιστική περίοδο 2015/16 ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε αντιμετωπίσει τέσσερις συνολικά φορές τον Παναθηναϊκό (2 regular season – 2 Top-16) και η μία εκ των τριών νικών του ήταν στις 20 Νοεμβρίου του 2015 με 77-71 στο ΟΑΚΑ στην κανονική περίοδο με τον Ντιλέινι να έχει 23 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ!

Θυμηθείτε το πρώτο διπλό του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΟΑΚΑ πριν 5 χρόνια αλλά και το αποψινό: