Βόβορας: “Αργήσαμε να έχουμε την ιδανική αμυντική προσέγγιση, είχαμε βιαστικές επιλογές”

2020-10-09T22:50:06+00:00 2020-10-09T23:07:31+00:00.

09/Oct/20 22:50

Ο Γιώργος Βόβορας μίλησε για τα σημεία που έκριναν το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, επισημαίνοντας πως ο Παναθηναϊκός άργησε να έχει την αμυντική προσέγγιση που θα έπρεπε, ενώ στάθηκε στο σημείο όπου η ομάδα του επέστρεψε στο -4 κι έχασε απανωτές ευκαιρίες να πλησιάσει κι άλλο ή να περάσει μπροστά.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο πρώτο φετινό ντέρμπι, ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και ο Γιώργος Βόβορας υπογράμμισε πως η ομάδα του άργησε να μπει στο πνεύμα του αγώνα, ειδικά αμυντικά, ενώ στάθηκε και στην τέταρτη περίοδο, όταν το -4 δεν μειώθηκε περισσότερο ώστε οι “πράσινοι” να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση.

Αναλυτικά τι είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού στη συνέντευξη Τύπου:

Για το παιχνίδι: “Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε καλές επιλογές με 22 πόντους. Εμείς είχαμε βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα να είμαστε πίσω με 12-22 και να αναγκαζόμαστε να κυνηγάμε. Αυτό που είχαμε πει και είναι λογικό σε μεγάλο βαθμό, είναι να προσεγγίζουμε τα ματς από την άμυνα, καθώς με την πίεση στον γηπεδούχο σε τέτοια παιχνίδι και ειδικά για εμάς που είμαστε νέα ομάδα, ήταν δύσκολο. Αργήσαμε να μπούμε σε αυτό το defense mentality που θέλουμε.

Βελτιώσαμε την άμυνά μας στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και γίναμε πιο σκληροί. Σταματήσαμε τη δημιουργία του Ολυμπιακού που ήταν κλειδί για εμάς. Το σημείο-κλειδί ήταν όταν επιστρέψαμε στο -4 με καλή άμυνα, εκεί είχαμε ελεύθερα σουτ, αλλά και βιαστικές επιλογές που δεν μας άφησαν να αλλάξουμε πλήρως το μομέντουμ του αγώνα.

Αυτή η ομάδα χτίζεται από την αρχή. Να έχουμε μια νοοτροπία όπου ως το τελευταίο δευτερόλεπτο πρέπει να πιέσουμε. Τα παιδιά προσπάθησαν πάρα πολύ. Η πίεση είναι πολύ μεγάλη και όλοι είχαν τεράστια επιθυμία να κερδίσουμε. Να γίνει μάθημα ότι αργήσαμε να μπούμε στο αμυντικό κομμάτι. Να το πάρουμε αυτό το μάθημα, ότι δεν μπορείς να δίνεις σε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός τη δυνατότητα να πάρει την ψυχολογία του αγώνα”.

Για τα σημεία-κλειδιά: “Δώσαμε εύκολα καλάθια στον Πρίντεζη. Προσπαθήσαμε και το γυρίσαμε με καλή άμυνα και στην επίθεση έπρεπε να έχουμε καλύτερη επαφή στο ποστ και να έχουμε ξεκάθαρη δημιουργία και σουτ. Είναι δύσκολο για την ομάδα, γιατί σήμερα παίξαμε με δύο διαφορετικά πόιντ γκαρντ. Όταν χτίζεις μια ομάδα είναι σημαντικό να χτίζεις πράγματα.

Στο σημείο που γυρίσαμε στο -4 που είχαμε την αμυντική προσέγγιση που θέλαμε η έντονη επιθυμία μας να περάσουμε μπροστά για να αλλάξουμε το μομέντουμ μας οδήγησε σε βιαστικές επιλογές. Είχαμε τρία σουτ, του Νέντοβιτς του Παπαπέτρου που ήταν ανοικτά κα αν είχαν μπει θα μπορούσαμε να αλλάξουμε το παιχνίδι. Δεν είχαμε την ηρεμία να βγάλουμε καλύτερα σουτ”.

Για το γεγονός πως αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ως πόιντ γκαρντ τους Σάικς, Σαντ-Ρος, ακόμα και τον Παπαπέτρου: “Η θέση του πόιντ γκαρντ είναι η πιο σημαντική θέση σε αυτό το επίπεδο. Μας στοίχισε ότι χάσαμε κάποιες επιθέσεις, δεν είχαμε τη σωστή λειτουργία. Υπήρχαν αρκετές λεπτομέρειες για να βρούμε το καλό σουτ και πρέπει να το δουλέψεις και έτσι θα βγει να έχει καλύτερες προϋποθέσεις. Δεν θέλω να χρησιμοποιώ δικαιολογίες, αλλά δεν είναι εύκολο να προετοιμάζεις ματς με διαφορετικά πόιντ γκαρντ σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, όμως αυτά τα προβλήματα θα υπάρχουν για όλους σε αυτή τη δύσκολη χρονιά. Να βρούμε τις λύσεις για να έχουμε καλύτερη ομαδική λειτουργία και θα την έχουμε. Θα βελτιωνόμαστε και αν η ομάδα συνεχίσει να δουλεύει θα πάμε καλύτερα”.

Για τον Παπαπέτρου που έπαιξε σχεδόν 40 λεπτά: “Ο Ιωάννης έπαιξε τέσσερις διαφορετικές θέσεις. Μπορούμε να κερδίσουμε πολλά με τον τρόπο παιχνιδιού του. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε πολλές φορές τα σχήματα για να αλλάξουμε τη ροή του αγώνα και γι’ αυτό αναγκάστηκε να παίξει τόσο πολύ”.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-78: Ανέτοιμοι και οι δυο, το ντέρμπι στα “ερυθρόλευκα! (videos)

Μάρκους Φόστερ: Ενθαρρυντική εμφάνιση και πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού (video)