Χίμκι-Ζαλγκίρις 70-84: Νέο λιθουανικό διπλό απέναντι στους αποδεκατισμένους Ρώσους! (videos)

2020-10-10T20:44:03+00:00 2020-10-11T00:24:09+00:00.

10/Oct/20 20:44

Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την μεγάλη ευκαιρία για διπλό στην Μόσχα απέναντι στην αποδεκατισμένη Χίμκι και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα με 84-70!

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ έχει ξεκινήσει με ιδανικό τρόπο την νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα αφού μετά το διπλό στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα, κέρδισε και στην Μόσχα την Χίμκι με 84-70 καθώς οι Ρώσοι κατέβασαν οκτώ παίκτες στο ματς και αγωνίστηκαν με 8 απουσίες!

Τραυματίες ή ανέτοιμοι ήταν οι Σβεντ, Γιόβιτς και ο ΜακΚόλουμ, ενώ θετικοί στον κορωνοϊό έχουν βρεθεί οι Βορόνοφ, Τίμα, Μίκι, Μονρό και Μπαράσχοφ.

Πλέον η Ζαλγκίρις βρίσκεται ψηλά στην βαθμολογία με 2-0 ενώ αντίθετα η ομάδα του κόουτς Κουρτινάιτις στο τέλος με ρεκόρ 0-2 και να τονιστεί πως έρχεται και “διαβολοβδομάδα“.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στιατικά!

Το ματς

“Ξέσπασε” η Ζαλγκίρις σε 8’ λεπτά…

Πολύ δυνατά μπήκε η Χίμκι στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2 (στο 5’) με τον Καράσεφ να έχει ήδη 2 ασίστ και παρότι αγωνιζόταν με 8 παίκτες έπαιζε αρκετά καλά! Η Ζαλγκίρις «συνήλθε» και μείωσε σε 16-13 με επιμέρους σκορ 11-7, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσοι μπήκαν και πάλι δυνατά και με σερί 6-0 και τον Γερέμπκο να φτάνει 14 πόντους και 5 ριμπάουντ πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 26-17 (στο 12’). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και πάλι με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-2 και ανέτρεψε το σκορ (33-28 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-32 για τους Λιθουανούς και συνολικό επιμέρους σκορ σε 8 λεπτά 24-6!

Όλα τελείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης βρήκε τους παίκτες του Μάρτιν  Σίλερ να συνεχίζουν το “πάρτι” τους απέναντι στους κουρασμένους και λειψούς Ρώσους και με νέο επιμέρους σκορ 16-4 ουσιαστικά “καθάρισαν” την νίκη όντας μπροστά με +21 (57-36 στο 25′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-43 και η τρίτη περίοδος έληξε με 67-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Χίμκι προσπάθησε να κάνει μία τελευταία προσπάθεια να μειώσει και τα κατάφερε με το σκορ να γίνεται 67-56 στο 34ο λεπτό χάρη σε σερί 7-0. 3′ λεπτά πριν το φινάλε ο Γκριγκόνις με τρίποντο και φτάνοντας τους 19 πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του ανεβάζοντας την διαφορά στους 11 πόντους (76-65). Εν τέλει η Ζαλγκίρις στο τέλος πανηγύρισε το διπλό με 84-70!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Ζαλγκίρις μπήκε προηγούμενη με 41-32 και με επιμέρους σκορ 16-4 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στους 21 πόντους (57-36)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκριγκόνις ήταν πολύ καλός ξανά με 21 πόντους (5/8 τρίποντα), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Ρούμπιτ με 12 πόντους (5/6 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Μιλάκνις με 14 πόντους (4/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χέις με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την ρώσικη ομάδα των 8 παικτών προσπάθησαν ο Γερέμπκο με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Μπούκερ με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-41, 48-67, 70-84