Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 69-75: Με MVP Λεκαβίτσιους πέρασε και από το Βελιγράδι! (videos)

2020-10-13T20:54:54+00:00 2020-10-13T21:50:29+00:00.

13/Oct/20 20:54

Η Ζαλγκίρις Κάουνας συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο ξεκίνημα της Ευρωλίγκα πανηγυρίζοντας και τρίτο σερί διπλό αυτή τη φορά με 75-69 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ μετά την νίκη στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα και το διπλό στην Μόσχα κόντρα στην αποδεκατισμένη Χίμκι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα πέτυχε το τρίτο σερί διπλό της με 75-69!

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Πλέον οι Λιθουανοί που εντυπωσιάζουν παρά τις μεγάλες αλλαγές του καλοκαιριού έχουν ρεκόρ 3-0, ενώ οι Σέρβοι “έπεσαν” στο 1-2.

Το ματς

Από το 5’ και μετά μόνο… Ζαλγκίρις!

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 9-2 (στο 5’) παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να ανατρέψει το σκορ σε 15-14 (στο 8’) με επιμέρους σκορ 13-5, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με ισοπαλία 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Λεκαβίτσιους κορυφαίο με 9 πόντους οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 32-29 (στο 15’) και έλεγχαν τον ρυθμό. Η διαφορά για την Ζαλγκίρις πήγε και στους 5 πόντους (36-31 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-33!

Άμυνα, Λεκαβίτσιους και… διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν σκληρό ντέρμπι με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει προβάδισμα με 49-48 (στο 25′) χάρη σε επιμέρους σκορ 16-9. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 58-58 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 62-60 και όλα ανοιχτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 7-2 και τον Λεκαβίτσιους να έχει 16 πόντους και 4 ασίστ προηγήθηκε με 69-62 (στο 35′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Οι γηπεδούχοι σε 7′ λεπτά είχαν πετύχει μόλις 2 πόντους και το σκορ είχε “κολλήσει” στο 69-62 με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να είναι “αγκαλιά” με το τρίτο σερί διπλό!

Χολ και Λόιντ (19 πόντους) έδωσαν… ζωή στους Σέρβους οι οποίοι μείωσαν σε 69-67 στο 39′. Στα 39′ δευτερόλεπτα η Ζαλγκίρις με 2/2 βολές του Λεκαβίτσιους πήρε προβάδισμα “ασφαλείας” με 71-67 και τελικά οι Λιθουανοί πήραν το μεγάλο διπλό με 75-69.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 7-2 προηγήθηκε με 69-62 και κράτησε ανέπαφο το καλάθι της για 4′ λεπτό με αποτέλεσμα στο τέλος με 2/2 βολές του Λεκαβίτσιους να “καθαρίσει” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και 4 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Λοβέρν με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Γιοκουμπάιτις με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα προσπάθησαν ο Λόιντ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουόλντεν με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 33-39, 60-62, 69-75.