Μακάμπι – Μπάγερν 82-85: Ιστορικό διπλό στο Τελ Αβίβ με κορυφαίο Λούτσιτς! (videos)

2020-10-14T20:31:40+00:00 2020-10-14T21:21:45+00:00.

14/Oct/20 20:31

Την πρώτη νίκη στην ιστορία της στο Τελ Αβίβ πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου κερδίζοντας στο τέλος την Μακάμπι με 85-82 έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Την δεύτερη της φετινή νίκη και συνολικά την πρώτη στην ιστορία της στο Τελ Αβίβ πανηγύρισε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι με 85-82 πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Πλέον η Μπάγερν έχει ρεκόρ 2-1 και ξεπέρασε την Μακάμπι η οποία γνώρισε δεύτερη σερί ήττα (1-2), ενώ οι Ισραηλινοί έρχονται στο ΣΕΦ (16/10) για να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Το ματς

Με “σούπερ” άμυνα στο +9 η Μπάγερν!

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα με την Μακάμπι πάντως να προηγείται με 8-7 (στο 5’) χάρη σε 6 πόντους του Ζίζιτς. Η Μπάγερν άντεχε και πήρε το προβάδισμα με 13-12 (στο 8’), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκε δυνατά και με 14-5  πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 26-17 (στο 14’). Με την άμυνα τους να είναι εξαιρετικοί (14 λάθη η Μακάμπι σε 20′) οι Γερμανοί προηγήθηκαν και με +11 (34-23 στο 18’) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 34-25.

“Θρίλερ” αλλά διπλό στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προσπαθεί να μειώσει αλλά την Μπάγερν να κρατάει ένα σημαντικό προβάδισμα με 41-34 (στο 24′). Η Μπάγερν πήρε ξανά διψήφιο προβάδισμα με 51-41 (στο 27′) με τον Λούτσιτς να έχει 14 πόντους, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 60-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπάγερν ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 10-3 και πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα +12 (70-58 στο 33′) δείχνοντας ικανή για το διπλό. Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος ένα τρίποντο του Λούτσιτς (20 πόντους) ανέβασε ξανά την διαφορά στο +11 (73-62) και οι Βαυαροί έγιναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο 37ο λεπτό ο Ουίλμπεκιν φτάνοντας τους 15 πόντους και η Μακάμπι με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσε σε 75-70 και έδειχνε “ζωντανή”, όμως και πάλι ο Λούτσιτς με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 80-74 (39″). Στα 50′ δευτερόλεπτα ο Ουίλμπεκιν με βολές μείωσε σε 84-80 και ένα λάθος του Ζίπσερ που έχασε τη μπάλα και έκανε αντιαθλητικό στον Ντόρσεϊαλλά η Μπάγερν παρέμεινε μπροστά με 84-82 και ένα επιθετικό ριμπάουντ του Γερμανού τελείωσε ουσιαστικά το ματς με τελικό σκορ 85-82!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 84-80 και 50′ δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ζίπσερ έκανε αντιαθλητικό στον Ντόρσεϊ, αλλά η Μακάμπι πήρε μόλις 2 πόντους από αυτή τη φάση (84-82) με αποτέλεσμα στο τέλος χάρη στην αστοχία της και ένα επιθετικό ριμπάουντ του Γερμανού να ηττηθεί.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς ήταν καταπληκτικός με career high στην Ευρωλίγκα με 26 πόντους (4/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μπάλντουϊν με με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Ζίπσερ με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την Μακάμπι προσπάθησαν ο Ουίλμπεκιν με 27 πόντους (7/14 σουτ), 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη και ο Ζίζιτς με 19 πόντους και 6 ριμπαόυντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 25-34, 55-60, 82-85