Φενέρ – ΤΣΣΚΑ 77-78: Ο σπουδαίος Κλάιμπερν έκρινε το μεγάλο θρίλερ στην Πόλη! (videos)

2020-10-14T21:55:00+00:00 2020-10-14T22:21:19+00:00.

14/Oct/20 21:55

Φενέρ και ΤΣΣΚΑ χρειάστηκαν παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους, αλλά η ομάδα του Ιτούδη είχε τον Ουίλ Κλάιμπερν σε βραδιά… MVP και με γκολ-φάουλ έδωσε τη νίκη στους Μοσχοβίτες (77-78)!

Ματς για γερά νεύρα στην Πόλη, με την Φενέρ του Κοκόσκοφ να γνωρίζει την πρώτη της ήττα, από την ΤΣΣΚΑ που ήταν… παλικάρι παρά τις απουσίες της λόγω του κορωνοϊού, έχοντας MVP τον Κλάιμπερν που είπε την τελευταία λέξη!

Ο Ντε Κολό, ο Έντι και ο Μπράουν έδειχναν έτοιμοι για το 3/3, αλλά ο Κλάιμπερν με γκολ-φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης μίλησε κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Μόσχας, την οποία στην κανονική διάρκεια την είχε… σώσει, με buzzer beater τρίποντο.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Το παιχνίδι ήταν σκληρό και πήγε στη δύναμη από την αρχή, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει αρκετά από τον μέχρι το τζάμπολ αμφίβολο να αγωνιστεί, Βόιγκτμαν, αποκτώντας βραχεία κεφαλή σε ένα φτωχό παραγωγικά πρώτο δεκάλεπτο (10-12, 10’).

Η Φενέρ βρήκε ρυθμό μόλις βρήκε ρυθμό ο Μπράουν (25-20, 15’) και προσπάθησε να χτίσει μομέντουμ με το ξέσπασμα του Ντε Κολό (29-24, 17:30’’), αλλά ο Κλάιμπερν έτρεξε σερί 8-0 για τους φιλοξενούμενους, πριν το 31-32 της ανάπαυλας.

Η ομάδα του Ιτούδη είχε μικρό μεν, προβάδισμα δε ως και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά ο Ντε Κολό ήταν εκεί για να ανατρέψει τα πράγματα με buzzer beater στο τέλος της περιόδου (51-49, 30’) και μπαίνοντας φουριόζος και στην τέταρτη περίοδο, έχτισε +5 για την ομάδα του (57-52).

Αυτός που βγήκε μπροστά για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Τζέιμς (59-59, 35:30’’), με τα τελευταία λεπτά να είναι θρίλερ. Ο Έντι ανέλαβε να κρατήσει μπροστά τη Φενέρ, αλλά ο Κλάιμπερν ήταν παρών (65-66, 38:20’’).

Η 8η ασίστ του Μπράουν στο ματς βρήκε αντίκρισμα από τον Βέσελι (67-66, -36’’) και ο Μπράουν με βολές έκανε το 2/2, με τον Κλάιμπερν να κρατά ζωντανή την παρέα του με το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση (69-69, -16’’)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το θρίλερ συνεχίστηκε, με το +4 της ΤΣΣΚΑ (69-73, 42’) να έχει απάντηση από τον Μπράουν (77-75, -21’’), αλλά ο Κλάιμπερν είπε την τελευταία λέξη και με γκολ-φάουλ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ιτούδη (77-78), καθώς ο Μπράουν δεν μπόρεσε να απαντήσει!

Παίκτης-κλειδί

Ο Ουίλ Κλάιμπερν έχει επιστρέψει μετά τον σοβαρό τραυματισμό του κι έχει επιστρέψει για τα καλά. Δεν ήταν μόνο οι 26 πόντοι του κόντρα στη Φενέρ και τα 6 ριμπάουντ, αλλά τα δύο τρίποντά του που ήταν άκρως καθοριστικά. Το πρώτο έστειλε το ματς στην παράταση και το έμμεσο δεύτερο (γκολ-φάουλ) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, που είχε για συμπαραστάτη τον Μάικ Τζέιμς (14π., 6ασ.). Για τη Φενέρ κορυφαίοι ήταν οι εξαιρετικοί Ντε Κολό (21π., 6ριμπ.) και Μπράουν (16π., 8ασ.), ενώ ο Έντι ήταν αλάνθαστος από τα 6,75μ. (6/6).

Που κρίθηκε

Θρίλερ από τα λίγα στην Πόλη, με τις διαφορές να είναι μόνιμα μικρές και να μην ξεπερνούν σε κανένα σημείο τους πέντε πόντους και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Εκεί που οι γηπεδούχοι είχαν αγκαλιάσει τη νίκη, εμφανίστηκε ο Κλάιμπερν με τρίποντο για να πάει το ματς στην παράταση (69-69), ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ξανά εκεί μετά το 77-75 και με γκολ-φάουλ έκρινε τα πάντα υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 10-12, 31-32, 51-49, 69-69 (κ.α.), 77-78

Διαιτητές: Λοτερμόζερ, Ιερεθουέλο, Κόλιενσιτς