Φενερμπαχτσέ – Μπάγερν 71-75: ΑΠΙΘΑΝΟ διπλό στην Πόλη με ανατροπή από το -21! (videos)

2020-10-16T21:40:41+00:00 2020-10-16T22:49:23+00:00.

16/Oct/20 21:40

Η Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι συνεχίζει την τρομερή πορεία της κερδίζοντας για πρώτη φορά στην Κωνσταντινούπολη την Φενέρ με 75-71 γυρίζοντας από το -21!

Μετά το τρομερό διπλό στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι η Μπάγερν Μονάχου του Αντρέα Τρινκιέρι δεν “φοβήθηκε” στην Τουρκία απέναντι στην Φενέρ και με μία τεράστια ανατροπή από το -21 κέρδισε με 75-71.

Πλέον η Μπάγερν ανέβηκε στα υψηλά πατώματα με 3-1 ρεκόρ και 3/3 νίκες εκτός έδρας νίκες, ενώ η Φενέρ “έπεσε” στο 2-2/.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Το ματς

ΤΡΟΜΕΡΗ Φενέρ στο πρώτο μέρος!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η Φενέρ και προηγήθηκε με 20-5 (στο 6’) χάρη στους γρήγορους 8 πόντους του Βέσελι και τις συνολικά 7 ασίστ. Οι Τούρκοι ήταν ασταμάτητοι αφού προηγήθηκαν με 27-7 (στο 9’ !) και η πρώτη περίοδος έκλεισε 28-9.

Οι  Τούρκοι συνέχισαν να παίξουν  εξαιρετικά και κρατούσαν ένα μεγάλο προβάδισμα (37-16 στο 14’). Οι Γερμανοί είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και εξαιτίας αυτού δεν μπορούσαν να μειώσουν και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με  (45-25).

Μεγάλη ανατροπή οι Βαυαροί και… ντέρμπι!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου στην Πόλη η Μπάγερν έκανε ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 16-6 μειώνοντας την διαφορά στους 10 πόντους (49-38 στο 25′) και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Ντε Κολό έκανε το σκορ 55-44 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε 58-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βαυαροί του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισαν να παρουσιάζουν τρομερή εικόνα στο δεύτερο μέρος και εκπληκτικό νέο επιμέρους σκορ 19-5 ανέτρεψε ολοκληρωτικά το -21 και προηγήθηκε με 67-63 στο 35ο λεπτό.

Στο τελευταία δύο λεπτά ο Ντε Κολό ισοφάρισε σε 68-68, όμως στα 49′ δευτερόλεπτα η Μπάγερν προηγήθηκε με 70-68 χάρη στον Μπάλντουϊν και ο Λούτσιτς στα 28′ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 71-68. Ο ίδιος παίκτης στα 9′ με 2/2 βολές τελείωσε το ματς (73-68) και χάρισε ένα απίθανο διπλό στην Μπάγερν με 75-71 παρότι ο Ντε Κολό μείωσε σε 73-71 με τρίποντο.

Που κρίθηκε: Έχοντας γυρίσει από το -21 η Μπάγερν στα 49′ πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι με τον Μπάλντουϊν και προηγήθηκε με 70-68 και μετά η καθοριστική άμυνα της χάρισε τη νίκη σε συνδυασμό με την ψυχραιμία στις βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και κρίσιμες εύστοχες βολές, ενώ καλό ματς έκαναν ο Ρέινολντς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Σίσκο με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από την Φενέρ προσπάθησαν ο Βέσελι με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ντε Κολό 18 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 45-25, 58-48. 71-75.