Σφαιρόπουλος: “Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί χάνουμε τρίτο ματς στο τέλος “

2020-10-16T22:31:48+00:00 2020-10-16T23:13:58+00:00.

16/Oct/20 22:31

Για τις συνεχείς ήττες στο τέλος που γνωρίζει η ομάδα του μίλησε στην συνέντευξη τύπου μετά την νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακάμπι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Μπορεί η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επέστρεψε μέσα στο ΣΕΦ από το -10 και να έφτασε πολύ κοντά στην νίκη, όμως ένα “τρελό” τρίποντο του Χάρισον χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό με 85-82.

Ο Έλληνας προπονητής της Μακάμπι μετά το τέλος του αγώνα στις δηλώσεις του στάθηκε στην προσπάθεια και στην καλή εικόνα της ομάδας, στους Μπλέιζερ και Τζόουνς που έδειξαν πως μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά, αλλά και στα δύο σημεία που κρίθηκε ο νικητής.

Αναλυτικά τι είπε:

“Όπως είδατε ήταν ένα κλειστό ματς καθ’ όλη την διάρκεια του. Ο Ολυμπιακός πήρε κάποια στιγμή διψήφιο προβάδισμα, αλλά καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς και να είμαστε ανταγωνιστικοί μέχρι τέλους για την νίκη.  Σήμερα δείξαμε ένα πιο καλό πρόσωπο και ανταγωνιστικό σε όλο το ματς και ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο φινάλε.

Σήμερα έχουμε και ένα κέρδος γιατί μπήκαν μέσα στην ομάδα παίκτες όπως ο Μπλέιζερ και ο Τζόουνς που απέδειξαν ότι είναι παίκτες επιπέδου Ευρωλίγκα. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί χάνουμε τρίτο σερί ματς στο τέλος, αλλά θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, να προπονούμαστε και προσπαθούμε. Στο τέλος όπως παίξαμε και οι δύο ομάδες άξιζαν την νίκη. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και καλή συνέχεια”.

Για την άμυνα στον Σλούκα και που κρίθηκε το ματς: “Νομίζω ότι κρίθηκε σε δύο σημεία, στα επιθετικά του Μάρτιν αλλά όταν παίξαμε με αλλαγές αυτό άλλαξε. Επίσης ρόλο έπαιξαν και οι βολές μας στην τέταρτη περίοδο”.

Σε δηλώσεις του στην NOVA πρόσθεσε: “Σήμερα κάναμε μεγάλη προσπάθεια, κρίθηκε στη τελευταία περίοδο από τις βολές μας, είχαμε 5/6 και στο τέλος είχαμε 6/13. Κάναμε υπερπροσπάθεια, έχουμε 3 τραυματίες, έχουμε παίκτες που θέλουν χρόνο. Όλα αυτά είναι μειονέκτημα, χάσαμε μεγάλη ευκαιρία, είναι τρίτο ματς σερί που χάνουμε στο τελευταίο λεπτό. Δεν το βάζουμε κάτω, ξέρουμε ποιοι είμαστε, οι Τζόουνς και Μπλέιζερ ήταν κέρδος, έδειξαν ότι υπολογίζονται και ότι μπορούμε να τους στηρίζουμε., Έχουμε καλύτερο μέλλον.

Παλέψαμε, αλλά δεν ήμασταν καλά αμυντικά συνολικά. Δεχθήκαμε 13 πόντους μέχρι το σουτ του Χάρισον. Το σημαντικό είναι ότι δεν το αφήσαμε όταν χάσαμε με 10. Στα τελευταία λεπτά ίσως έπρεπε να είχαμε βγει πιο μπροστά.”