Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ Μαδρίτης 78-70: Μεγάλη επιστροφή με Σέρχι, βύθισε κι άλλο τη “βασίλισσα” (videos)

2020-10-16T22:47:49+00:00 2020-10-16T23:56:24+00:00.

16/Oct/20 22:47

Η Αρμάνι ανέτρεψε διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας τούμπα το ματς με τη Ρεάλ (78-70), την οποία άφησε στη μία μόλις νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες!

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα μετά την ήττα στο ΣΕΦ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με θόρυβο!

Η Ρεάλ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κι έδειχνε έτοιμη να συνεχίσει την εξαιρετική παράδοση με την Αρμάνι, αλλά οι Μιλανέζοι παρά τον τραυματισμό του Ντιλέινι, είχαν ηγέτη τον Σέρχι Ροντρίγκεθ που έκανε career high στην αξιολόγηση απέναντι στην άλλοτε ομάδα του, το έφεραν… τούμπα και ανέβηκαν στο 3-1, αφήνοντας στο 1-3 την ομάδα του Λάσο!

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Ο ρυθμός της Ρεάλ ήταν σε υψηλό επίπεδο στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να ακολουθήσουν, χάνοντας επιπλέον τον Ντιλέινι πολύ νωρίς (5′) με τραυματισμό.

Οι Μαδριλένοι αρχικά πήραν 9π. από τον Αμπάλντε ως το 4-11 (5′) κι έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα πολύ γρήγορα (8-19) κι αυτό έγινε ακόμα μεγαλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-38, 17′), με τον Τόμπκινς να έχει βρει το χέρι του και να εκτελεί με εξαιρετική συνέπεια.

Κι όμως παρά το 31-42 (20′), στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν προς το καλύτερο για την Αρμάνι και προς το χειρότερο για τη Ρεάλ. Σέρχι και Σιλντς πήραν από το χέρι τους γηπεδούχους, που πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 28′ (50-49), δημιουργώντας συνθήκες ντέρμπι (54-55, 30′).

Οι εκτελέσεις του Σέρχι, αλλά και του Σιλντς έφεραν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού από την αρχή της τέταρτης περιόδου, με τη Ρεάλ να αδυνατεί να κάνει ο,τιδήποτε για να αποφύγει την τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες στον μαραθώνιο…

Με 25 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις ένα λάθος και συνολική αξιολόγηση στο 37, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ έκανε ρεκόρ καριέρας και δεν ήταν δυνατό να μην είναι ο MVP της Αρμάνι σε μια μεγάλη νίκη, όντας ηγέτης και σκόρερ! Από κοντά και ο Σιλντς (19π., 7ριμπ.) που ήταν το… alter ego στην ανατροπή, μπαίνοντας στα παπούτσια του τραυματία Ντιλέινι. Τόμπκινς (15π.) και Αμπάλντε (14π.) ξεχώρισαν για τη Ρεάλ, που είχε μόλις 5π. με 2/6 σουτ από τον Καμπάτσο και 8π. με 3/11 σουτ από τον Γιουλ.

Που κρίθηκε

Η Αρμάνι κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας επιμέρους 47-28, ωστόσο το έκανε κόντρα στη λογική της στατιστικής, αφού είχε μόλις 9 ασίστ για 8 λάθη (16-15 η Ρεάλ αντίστοιχα) κι ενώ υστέρησε στα ριμπάουντ (25-34)!

Δεκάλεπτα: 10-19, 31-42, 54-55, 78-70

Διαιτητές: Γιαβόρ, Βικλίτσκι, Κοβάλσκι

Αρμάνι Μιλάνο – Ρεάλ: Νοκ άουτ ο άτυχος Ντιλέινι (video)