Ερ. Αστέρας – ΤΣΣΚΑ 86-84: Λόιντ vs Χάκετ σημειώσατε… 1! (videos)

2020-10-22T23:06:10+00:00 2020-10-23T00:39:14+00:00.

22/Oct/20 23:06

Σε ένα ματς “θρίλερ” που κρίθηκε στην παράταση ο Ερυθρός Αστέρας του καταπληκτικού Τζόρνταν Λόιντ “λύγισε” την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 86-84 παρότι ο Ντάνιελ Χάκετ πραγματοποίησε μία συγκλονιστική εμφάνιση.

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την δεύτερη φετινή του νίκη στην Ευρωλίγκα επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Βελιγράδι στην παράταση με 86-84 με τον Τζόρνταν Λόιντ και τον Ντάνιελ Χάκετ να “κλέβουν” την παράσταση.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στην ιστορία των Σέρβων στην Ευρωλίγκα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και η πρώτη μετά από 5 σερί ήττες και πλέον έχουν ρεκόρ 2-2, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη γνώρισε την 3 της φετινή ήττα και υποχώρησε, έχοντας πλέον αρνητικό πρόσημο, στο 2-3.

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Καλύτερη από νωρίς η ΤΣΣΚΑ

Ντέρμπι ήταν από νωρίς ο αγώνας με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 9-8 (στο 5′). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να είχε μόλις 1 ασίστ, όμως διατηρούσε το προβάδισμα (14-12 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είδαν την επίθεση τους να δυσκολεύεται από την άμυνα των Ρώσων και το σκορ έγινε 28-22 (στο 14′). Η διαφορά για την ΤΣΣΚΑ έφτασε και στους 8 (36-28 στο 18′) με τον Κλάιμπερν να έχει 11 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-35.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους Ρώσους να κάνουν γρήγορο σερί 6-0 και να προηγούνται με διαφορά… νίκης 14 πόντων (49-35 στο 24′). Με επιμέρους σκορ 11-2 και τον Λόιντ να έχει 16 πόντους ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 51-46 (στο 28′) στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ με 58-56 (στο 33′) χάρη σε έναν εξαιρετικό Ντάνιελ Χάκετ (11 πόντους στο 4ο). 3′ λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 70-64 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, όμως ο Νταβίντοβατς μείωσε σε 70-69 στο 1:50 και ο ίδιος παίκτης στο 39′ έβαλε μπροστά τους Σέρβους με 71-70!

Ο τρομερός Χάκετ φτάνοντας τους 27 πόντους στα 43′ έβαλε ξανά μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 73-71, όμως ο Λόιντ ισοφάρισε σε 73-73 με 2/2 βολές στα 35′. Τελικά η αστοχία των Λόιντ – Τζέιμς στο τέλος οδήγησε τον αγώνα στην παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 80-75 χάρη σε επιμέρους σκορ 7-2 και τον Λόιντ να έχει 25 πόντους. 2′ λεπτά πριν την λήξη της παράτασης ο Λόιντ και πάλι με 2/2 βολές έκανε το σκορ 84-79 και οι “ερυθρόλευκοι” ήταν πολύ κοντά στην νίκη. Στο 1:40 ο Τζέιμς με 1/2 βολές και αυτός μείωσε σε 84-82, ενώ ο Κλάιμπερν με 2/2 βολές ισοφάρισε!

Ο Λόιντ φτάνοντας τους 31 (!) πόντους έβαλε ξανά μπροστά τον Αστέρα με 86-84, όμως ένα μπλοκ του Ντουόπ στον Τζέιμς και ένα λάθος του Νταβίντοβατς έδωσαν μία τελευταία ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ. Το άστοχο σουτ του Τζέιμς τελικά χάρισε την τεράστια νίκη στους γηπεδούχους με 86-84.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι Σέρβοι επέστρεψαν από το  -14, αλλά και στην παράταση όπου πήραν από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων το οποίο δεν ανατράπηκε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν φανταστικός με 31 πόντους (11/21 σουτ) και 6 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε ο Χάκετ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους και 6/8 τρίποντα και ο Κλάιμπερν με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73, 86-84.