Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 74-83: Με το δίδυμο Γκριγκόνις – Λεκαβίτσιους πέρασε ΚΑΙ από την Λυών! (videos)

2020-10-29T20:01:01+00:00 2020-10-29T22:21:43+00:00.

29/Oct/20 20:01

Η Ζαλγκίρις Κάουνας συνεχίζει την “ξέφρενη” πορεία της στην φετινή Ευρωλίγκα καθώς κέρδισε εκτός και την Βιλερμπάν με 83-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-1.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις στο ξεκίνημα της διοργάνωσης και μετά τις εκτός έδρας νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό, Χίμκι και Ερυθρό Αστέρα κέρδισε και την Βιλερμπάν στην Λυών με … παραμένοντας πολύ ψηλά στην βαθμολογία.

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει ρεκόρ 5-1 και 4/4 μακριά από την έδρα της και παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ η γαλλική ομάδα που ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον κορωνοϊό έχει ρεκόρ 0-3.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Το ματς

Γαλλικό +9 με “όπλο” την επίθεση!

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Βιλερμπάν και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 3′) και 9-5 (στο 5′), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (23-13) παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι στους Λιθουανούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Ζαλγκίρις αντέδρασε και μείωσε σε 29-26 (στο 14′) με επιμέρους σκορ 13-6, όμως οι Γάλλοι απάντησαν άμεσα και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +12 (41-29 στο 17′) με δικό τους επιμέρους σκορ 12-3 και τον Καουντί να φτάνει τους 10 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-41.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος…

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς στην Λυών ξεκίνησε με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, αλλά αυτό να μην αποτρέπει την Βιλερμπάν να παραμένει μπροστά στο σκορ με +7 (56-49 στο 25′). Οι Λιθουανοί προσπαθούσαν για την ανατροπή (60-53 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 60-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έκανε σχεδόν 3′ λεπτά να δεχθεί καλάθι από τους γηπεδούχους και με μικρό σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα με 61-60 (στο 33′)! 5′ λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +4 (66-62) με τον Γκριγκόνις να φτάνει τους 20 πόντους και τον Ουόκαπ τις 7 ασίστ.

Στο 38ο λεπτό ο Λεκαβίτσιους με τρίποντο και φτάνοντας τους 13 πόντους έχρισε μεγάλο φαβορί την Ζαλγκίρις αφού την έβαλε μπροστά με 72-67, ενώ το 1′ λεπτό το σκορ έγινε 76-70 και όλα φάνηκαν να έχουν τελειώσει. Ο Καουντί με τρίποντο μείωσε σε 76-73, όμως ένα καλάθι του Γκριγκόνις (24 πόντους) στα 56′ (78-73) έδωσε την νίκη στην Ζαλγκίρις η οποία ήρθε στο φινάλε με 83-74.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ζαλγκίρις Κάουνας στο δεύτερη ημίχρονο στο “Αστρομπάλ” όπου δέχθηκε μόλις 24 πόντους!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκριγκόνις ήταν και πάλι απολαυστικός με 24 πόντους (8/14 σουτ), 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Λεκαβίτσιους με 13 πόντους (5/7 σουτ), 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Ουόκαπ με 10 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε μία γεμάτη εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 50-41, 60-57, 74-83.