Χίμκι – Ερυθρός Αστέρας 83-77: ΕΚΡΗΞΗ ΜακΚόλουμ και… ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη! (videos)

2020-10-30T20:02:10+00:00 2020-10-30T21:39:17+00:00.

30/Oct/20 20:02

alexey-shved-khimki-moscow-region-eb20

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ από το 27’ και μετά σκόραρε 22 πόντους, στο φετινό ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα και αποτέλεσε το ιδανικό στήριγμα για τον “διπλό” Σβεντ ώστε η Χίμκι να πανηγυρίσει για πρώτη φορά φέτος, εις βάρος του Ερυθρού Αστέρα (83-77)!

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ για τη Χίμκι, η οποία όσο ήταν αποδεκατισμένη δεν είχε νίκη, συνέχισε δίχως επιτυχία κι όταν επέστρεψε ο ηγέτης της, αλλά ο ΜακΚόλουμ (23π.) έκανε ένα τέλειο ντεμπούτο με τη ρωσική ομάδα στην Ευρωλίγκα, για να δρομολογήσει την πρώτη της φετινή νίκη!

Το παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ντέρμπι μέχρι να πάρει τ’ όπλο του ο Αμερικανός άλλοτε παίκτης του Πανιωνίου και του Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος ως το 27’ είχε έναν πόντο, αλλά μετά πήρε τη σκυτάλη από τον “διπλό” Σβεντ (15π., 12ασ.) και τον επίσης “διπλό” Μίκι (11π., 11ριμπ.) και… εξερράγη, με 22 πόντους σε 13’, οδηγώντας τη Χίμκι σε… σεφτέ (1-5), αναγκάζοντας τον Αστέρα να… μείνει στη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ και πλέον στο 2-3.

Διαβάστε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Χίμκι έκανε δυναμικό ξεκίνημα ώστε να πάρει τα ηνία όσον αφορά το σκορ, αλλά και πνευματικά (8-1, 3’), ωστόσο ο Λόιντ έδωσε το έναυσμα για την άμεση… είσοδο του Ερυθρού Αστέρα στο κλίμα του αγώνα και μάλιστα ο Ρότσεστι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με +3 για τους φιλοξενούμενους (19-22, 10’).

Οι Σέρβοι παρότι είχαν το πάνω χέρι, δεν μπόρεσαν να πάνε με προβάδισμα στην ανάπαυλα, αφού φρόντισε ο Σβεντ για σερί 6-0 στα 84’’ τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου για το 44-40.

Αντίστοιχα και στο τρίτο δεκάλεπτο οι διαφορές ήταν εξίσου μικρές (μεγαλύτερη το 48-53 του Ερυθρού) αλλά ο ΜακΚόλουμ νίκησε το χρονόμετρο και την αντίπαλη άμυνα για το 58-57 (30’), προμηνύοντας θρίλερ στο φινάλε.

Όμως, ο ΜακΚόλουμ φρόντισε ώστε η ομάδα του να μην μπλέξει σε… δράματα. Με τον Σβεντ να έχει μείνει στους 15 πόντους που είχε από το 26’, επιδόθηκε σε ένα απίθανο κρεσέντο, σκοράροντας 16 πόντους στην τελευταία περίοδο, με φυσικό επακόλουθο τη νίκη της παρέας του, που πήρε διψήφιο προβάδισμα (77-66, 37:30’’) που αποτέλεσε ισχυρή βάση για την πρώτη φετινή νίκη.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ αγωνίστηκε για πρώτη στην Ευρωλίγκα με τη Χίμκι και το ντεμπούτο του θα μείνει στην… ιστορία! Δεν είναι μόνο οι 23 πόντοι, αλλά ότι οι 22 εξ αυτών ήρθαν από το 27’ ως το φινάλε, ως θεμέλιος λίθος της νίκης των γηπεδούχων. Πριν αρχίσει να δρα ο Αμερικανός, επί 26’ είχε δράσει ως συνήθως ο Αλεξέι Σβεντ, με 15 πόντους και 12 ασίστ, πανηγυρίζοντας στο φινάλε την πρώτη του νίκη από τότε που επέστρεψε στη δράση (σ.σ. είχε 0/3 σε Ευρωλίγκα και VTB). Εξαιρετική ήταν και η παρουσία του επίσης “διπλού” Μίκι (11π., 11ριμπ.), ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Λόιντ είχε 18 και ο Ο’ Μπράιαντ 14 για τον Ερυθρό Αστέρα.

Που κρίθηκε

Το προβάδισμα είχε αλλάξει πολλές φορές χέρια επί τρία δεκάλεπτα, αλλά όταν πήρε τ’ όπλο του ο ΜακΚόλουμ η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά της Χίμκι, που είχε το πάνω χέρι σε όλη την τελευταία περίοδο, όπου ο Αμερικανός είχε 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-22, 44-40, 58-57, 83-77

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Παστούζιακ, Βικλίτσκι