Ολυμπιακός Blog: Δεν βρήκε τρόπο να τιθασεύσει την διαφορά ποιότητας

31/Oct/20 12:38 October 31, 2020

31/Oct/20 12:38

Ο Νίκος Βαρλάς γράφει για τον Ολυμπιακό που κατέθεσε προσπάθεια στο παρκέ, αλλά δεν είχε τρόπο και… μπροστάρη για το κάτι παραπάνω, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση.

Του Νίκου Βαρλά/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός είχε μια ευκαιρία ανάκαμψης μετά την ήττα στο Μόναχο, μια μπασκετική παρτίδα αυξημένης δυσκολίας είναι η αλήθεια απέναντι στην Εφές που ήρθε στο ΣΕΦ με ρεκόρ 1-3 και τον Σέιν Λάρκιν για πρώτη φορά φέτος στο οπλοστάσιό της.

Δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο την δεδομένη ποιότητα της ομάδας του Αταμάν, αλλά και το ισχυρό κίνητρο του αντιπάλου για τη νίκη, σε συνδυασμό με τον ενθουσιασμό και την ψυχολογία που τους έδωσε η επιστροφή του ηγέτη τους και του καλύτερου παίκτη με πολύ μεγάλη απόσταση από τον επόμενο, στην περσινή Ευρωλίγκα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει πως ο Ολυμπιακός δεν προσπάθησε. Κάτι του έλειπε, όμως. Δεν έβγαλε ποτέ στο παρκέ το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν, δεν βρήκε τρόπο να επιβάλλει το δικό του παιχνίδι, ούτε καν ένα ικανοποιητικής διάρκειας ξέσπασμα και έτσι ηττήθηκε δίκαια.

Έτσι, έπεσε σε ρεκόρ 3-3 με 4 από τα 6 παιχνίδια του ως τώρα στο σπίτι του και η αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας στην Αγία Πετρούπολη με την Ζενίτ λαμβάνει χαρακτήρα ματς στο οποίο ο Ολυμπιακός θα μπει με αυξημένη πίεση και ένα μεγαλύτερο «πρέπει» από αυτό που είχε ως τώρα σε όλα τα φετινά ματς του.

Λάθος εκκίνηση

Είναι πολύ σημαντικό όταν ξεκινάνε οι αναμετρήσεις, να δείχνεις με το «καλημέρα» πως είσαι έτοιμος πνευματικά και αγωνιστικά για να κερδίσεις. Αυτό αποκτά μεγαλύτερη σημασία όταν έχεις να αντιμετωπίσεις ομάδες που αντικειμενικά διαθέτουν περισσότερο ταλέντο και ποιότητα από σένα.

Δεν έγινε στο Μόναχο απέναντι στην θεωρητικά υποδεέστερη Μπάγερν (ανεξάρτητα με την πορεία της ως τώρα), δεν έγινε για δεύτερη διαδοχική φορά στον Πειραιά κόντρα στην Εφές. Η αυλαία άνοιξε και η ομάδα του Αταμάν έκανε ό,τι ακριβώς ήθελε και είχε σχεδιάσει στην επίθεση χωρίς… ενόχληση από την άμυνα του Ολυμπιακού.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 8/9 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Με συνέπεια η πολύ αποτελεσματική παραγωγικότητα των ερυθρολεύκων στο πρώτο δεκάλεπτο (26 πόντοι) να μην τους προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα μειονέκτημα 3 πόντων (26-29).

Χωρίς καν ο Λάρκιν να έχει μπει στην εξίσωση τα νούμερα του αγώνα στο 12’ μαρτυρούσαν πως ο Ολυμπιακός είτε δεν είχε μπει στο γήπεδο για να «πεθάνει» για κάθε κατοχή, είτε δεν μπορούσε να ακολουθήσει το επιθετικό παιχνίδι του αντιπάλου του.

Προσέξτε: Πλησιάζοντας στο τρίτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, η Εφές με το πρώτο καλάθι του Λάρκιν για την φετινή σεζόν, προηγήθηκε με 28-41. Σε αυτό το διάστημα, είχε 12/13 δίποντα (!) και 5/8 τρίποντα με τον Ολυμπιακό να έχει φάει 41 πόντους σε 13 λεπτά και να έχει κάνει μόλις 4 φάουλ!