Βιλερμπάν – Ερυθρός Αστέρας 68-89: Επιβλητικό πρώτο “διπλό” με ασταμάτητο Λόιντ (videos)

2020-11-11T22:49:13+00:00 2020-11-12T12:03:11+00:00.

11/Nov/20 22:49

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βιλερμπάν, με τους Σέρβους να περνούν νικηφόρα από τη Γαλλία με το επιβλητικό 89-68, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική η Βιλερμπάν, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει ένα μικρό… πάρτι στο Αστρομπάλ και να φεύγει από το Λυόν με το “διπλό” (68-89). Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους Σέρβους στη φετινή Ευρωλίγκα.

Από την δεύτερη περίοδο και μετά ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε έτσι με άνεση στη νίκη, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους, ενώ και ο Ουόλντεν ήταν πολύ καλός, προσθέτοντας 20.

Με αυτή του τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 3-4, ενώ η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 1-4.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Μπήκε δυνατά η Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα, με τον Ερυθρό Αστέρα να φαίνεται μάλλον απροετοίμαστος για το δυναμικό ξεκίνημα των Γάλλων. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-17. Παρόλα αυτά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η αναμέτρηση πήρε άλλη τροπή.

Τα ηνία στον Ερυθρό Αστέρα μέχρι το τέλος…

Ο Ερυθρός με τους Λόιντ και Ουόλντεν να κάνουν εξαιρετική δουλειά πήρε τα ηνία στο ημίχρονο με 38-44, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 53-67. Έτσι η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους Σέρβους να παίρνουν εν τέλει το διπλό στη Λυόν με 68-89.

Δεκάλεπτα: 21-17, 38-44, 53-67, 68-89.