Βιλερμπάν – Ζενίτ 53-66: Άλωσε το “Αστρομπάλ” με οδηγό την άμυνα (videos)

2020-11-13T22:41:52+00:00 2020-11-14T01:32:52+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Nov/20 22:41

Την τρίτη νίκη της στην Ευρωλίγκα και δεύτερη εκτός έδρας πέτυχε η Ζενίτ Αγάς Πετρούπολης (3-1 ρεκόρ), αφού επικράτησε με 66-53 της Βιλερμπάν στην Γαλλία επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την ήττα στην Ρωσία με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Σε ένα ματς μέτριο από πλευράς ευστοχίας και θεάματος, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημαία, κράτησε την διαφορά που ανέκτησε στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το φινάλε και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πέμπτη του ήττα σε σύνολο έξι παιχνιδιών.

Κλειστό ματς από το ξεκίνημα

Στο πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστησαν οι άμυνες, τα εκατέρωθεν πολλά λάθη (16 η Βιλερμπάν, 10 η Ζενίτ) και τα αρκετά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, ιδιαίτερα στο τρίποντο που η κάθε ομάδα είχε κάτω από 15%! Ενδεικτικό είναι πως το αρχικό δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ μόλις 12-11 υπέρ της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά πήραν τα ηνία του αγώνα και με πρωταγωνιστή επιθετικά τους Χόλινς (8 πόντους) και Ποϊθρές (4 πόντοι) κατάφεραν να ξεφύγουν με εννιά πόντους (28-19) στο 18′, με το εύστοχο σουτ δυο πόντων από τον Λακόμπ της Βιλερμπάν να διαμορφώνει το 21-28 του ημιχρόνου.

Οι Λάιτι και Καουντί προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Ρώσοι βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι, οι Γκουντάιτις, Τόμας και Πονίτκα ανέβασαν στροφές. Ο ρυθμός δεν άλλαξε, εν τέλι ούτε και η διαφορά, καθώς στο 30′ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν μπροστά με +7 (44-37).

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ έκαναν φιλότιμες προσπάθειες και στην τέταρτη περίοδο να ανατρέψουν την κατάσταση με τους Καουντί (14 πόντους με 4/7 τρίποντα) και Φολ (10 πόντους), μείωσαν σε 53-56 στο 37′, αλλά ο κορυφαίος του παιχνιδιού Τόμας έδωσε “ανάσα” επιθετικά στην Ζενίτ για το 53-58 στο 38′ φτάνοντας τους 14 πόντους. Οι Γάλλοι αστόχησαν, ο Πάνγκος με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 53-59, οι συμπαίκτες του πήραν δυο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και οι 2/2 βολές του Ποϊθρές έστειλαν την διαφορά στο +8 (61-53) στο 39′ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Ουίλ Τόμας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 14 πόντους, ευστόχησε στο πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα και πρόσθεσε 7 ριμπάουντ συγκεντρώνοντας 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Σημείο Κλειδί:

Η άμυνα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που ήταν καθόλη την διάρκεια του αγώνα εκπληκτική σε συνάρτηση με την ψυχραιμία των Ρώσων στα κρίσιμα σημεία του ματς, όταν η Βιλερμπάν προσπάθησε να γυρίσει το ματς.

Δεκάλεπτα: 12-11, 21-28, 37-44, 53-66.