Βαλένθια – Μακάμπι 82-80: “Αυτοκτόνησε” η ομάδα του Σφαιρόπουλου – Ο Βαν Ρόσομ το νικητήριο! (videos)

2020-11-20T22:58:11+00:00 2020-11-21T00:26:20+00:00.

20/Nov/20 22:58

Η Βαλένθια πανηγύρισε μία τεράστια εντός έδρας νίκη με 82-80 στο φινάλε απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έχασε ένα δικό της ματς.

Η ισπανική ομάδα είδε την Μακάμπι να προηγείται 2′ λεπτά πριν το τέλος με 77-70, κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο του Ουίλιαμς στο τελευταίο λεπτό σε 80-80 και στην συνέχεια στην τελευταία φάση του ματς με κλέψιμο του Ντούμπλιεβιτς και λέι απ του Βαν Ρόσομ να ρίξει στο… καναβάτσο την ομάδα του Έλληνα προπονητή με 82-80!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Βαλένθια μετά από αυτή την απίθανη νίκη βρίσκεται στο 6-3, ενώ η Μακάμπι βρίσκεται μακριά από την οκτάδα με ρεκόρ 3-7.

Από την επίθεση το προβάδισμα της Βαλένθια!

Με τον Κλέμεν Πρέπελιτς νωρίς νωρίς να βρίσκει ρυθμό (5 πόντους) η Βαλένθια προηγήθηκε στο παιχνίδι με 11-7 (στο 5′). Η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου δεν άφηνε τους Ισπανούς να ξεφύγουν (16-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με τον Καλοϊάρο πρωταγωνιστή (7 πόντους) προσπέρασαν στο σκορ με 26-25 (στο 14′), όμως οι “νυχτερίδες” απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 35-30 (στο 17′) χάρη σε επιμέρους σκορ 9-5. Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Βαλένθια μπροστά με 43-37.

Ντέρμπι με τα όλα του στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Ισπανία ξεκίνησε με την Μακάμπι να ισοφαρίζει σε 47-47 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 10-4 και τον Ουίλμπεκιν να φτάνει τους 14 πόντους. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου μάλιστα με τρίποντο του Καλοϊάρο (12 πόντους) προηγήθηκε κιόλας ξανά με 50-47 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ισπανοί μπήκαν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-1 προηγήθηκαν με 66-60 (στο 33′) και έδειξαν πως μπορούν να “λυγίσουν” τους αντιπάλους τους. 4′ λεπτά πριν το τέλος η Μακάμπι με 3/3 τρίποντα από Ουίλκμπεκιν, Καλοϊάρο και Μπράιαντ πέρασε μπροστά με 69-66 σε ένα πραγματικό “θρίλερ”. Στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι με συνολικό επιμέρους σκορ 17-4 από το 66-60 προηγήθηκαν με το μεγαλύτερο της προβάδισμα (77-70) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Τελικά η Βαλένθια που αρχικά μείωσε σε 79-77, κατάφερε στα 7′ δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει σε 80-80 με τρίποντο του Ουίλιαμς και στην συνέχεια να πάρει και το ματς με κλέψιμο του Ντούμπλιεβιτς στα 3′ δευτερόλεπτα και το νικητήριο λέι απ του Βαν Ρόσομ στον αιφνιδιασμό που έκανε το σκορ 82-80!

Που κρίθηκε: Η Βαλένθια έκανε την αρχική δουλειά που ήταν να ισοφαρίσει στα 7,6 πριν το τέλος με τρίποντο του Ουίλιαμς σε 80-80 και στην τελευταία κατοχή της Μακάμπι και του αγώνα με τρομερό κλέψιμο και “μαγική” πάσα του Ντούμπλιεβιτς “έκλεψε” την νίκη δια χειρός Βαν Ρόσομ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πρέπελιτς ήταν εξαιρετικός σε ολόκληρη τον αγώνα με 22 πόντους και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Ουίλιαμς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά και ο Ντούμπλιεβιτς με 6 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την Μακάμπι συγκλονιστικός ήταν ο Ουίλμπεκιν με 25 πόντους και 7/14 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 58-59, 82-80