Ζαλγκίρις – Ζενίτ 75-83: Πέρασε ΚΑΙ από το Κάουνας το “τρένο” του Πασκουάλ!

2020-11-26T20:41:42+00:00 2020-11-26T22:18:08+00:00.

26/Nov/20 20:41

Η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα και πανηγύρισε το 5/5 εκτός έδρας κερδίζοντας και την Ζαλγκίρις με 83-75.

Η ρώσικη ομάδα του Καταλανού τεχνικού βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και παραμένει αήττητη εκτός έδρας στην φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας με 83-75 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έχει ρεκόρ 6-2 και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ η Ζαλγκίρις μετράει 5 σερί ήττες και έχει 5-6 ρεκόρ.

Το ματς

Διψήφια διαφορά… νίκης με την άμυνα για Ζενίτ!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 8-8 (στο 6′), όμως η Ζενίτ με επιμέρους σκορ 10-5 και τον Χόλινς να φτάνει τους 8 πόντους προηγήθηκε με 18-13 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ρώσους μπροστά με 23-15 χάρη στην άμυνα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε να παίζει πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και με νέο επιμέρους σκορ 8-2 και τρίποντο του Πάνγκος προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14 (31-17 στο 12′) και έγινε από νωρίς το μεγάλο φαβορί. Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να μειώσει την διψήφια εναντίον της διαφορά (38-26 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-32.

Επέστρεψε από το -22 η Ζαλγκίρις αλλά… ήττα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με την Ζενίτ να συνεχίζει το… “πάρτι” της στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 16-7 να “εκτοξεύει” την διαφορά στους 22 πόντους (61-39 στο 25′). Η διαφορά παρέμενε μεγάλη (63-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ζαλγκίρις να μειώνει σε 66-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια να μειώσουν και τα κατάφεραν με επιμέρους σκορ 9-4 σε 70-60 (στο 33′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε με στο σκορ 78-68 όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και στο τέλος οι Ρώσοι πανηγύρισαν το διπλό με 83-75.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 45-32 υπέρ της Ζενίτ οι Ρώσοι έκαναν επιμέρους σκορ σε 5 λεπτά 16-7 προηγήθηκαν με +22 (61-39) και καθάρισαν το παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόλινς εκτελεστικά με 20 πόντους ήταν εξαιρετικός, ενώ ακόμα μεγάλο ματς έκαναν ο Πάνγκος με 13 πόντους και 7 ασίστ και ο Τόμας με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-45, 51-66, 75-83.