Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76: Ζορίστηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες με Ουίλμπεκιν & Μπράιαντ! (videos)

2020-12-03T22:14:57+00:00 2020-12-03T23:38:20+00:00.

03/Dec/20 22:14

Μετά από τρεις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 81-76.

Χωρίς να αποδώσει ιδιαίτερα καλό μπάσκετ αλλά τουλάχιστον παίζοντας πειστική άμυνα σε σημαντικό διάστημα του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να “λυγίσει” τον Ερυθρό Αστέρα στο Τελ Αβίβ με 81-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο ρεκόρ 4-8 με την Μακάμπι να “σπάει” το αρνητικό σερί τριών ηττών, ενώ αντίθετα οι Σέρβοι δεν έχουν πανηγυρίσει νίκη στα τελευταία τους παιχνίδια.

Το παιχνίδι

Μικρό προβάδισμα για Μακάμπι από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα από την Σερβία και προηγήθηκε με 16-9 (στο 5′), όμως η Μακάμπι αντέδρασε και με τον Ουίλμπεκιν να έχει 8 πόντους και επιμέρους σκορ 14-4 προηγήθηκε στην λήξη της πρώτης περιόδου με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε ακόμα και με +8 (31-23 στο 16′), όμως ο Ερυθρός Αστέρας με “όπλα” τους Λόιντ – Νταβίντοβατς (10 και 10 πόντους) έκανε επιμέρους σκορ 18-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο (41-38).

Με άμυνα, Ουίλμπεκιν & Μπράιαντ πήρε την νίκη η Μακάμπι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την Μακάμπι να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-1 με τον Ουίλμπεκιν να φτάνει τους 15 πόντους και να προηγείται με 52-39 (στο 25′) ούσα το φαβορί για την νίκη. Οι Σέρβοι πάντως αντέδρασαν και μείωσαν σε 54-50 (στο 28′) με δικό τους επιμέρους σκορ 11-2, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 56-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 66-66 (στο 34′). 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Μακάμπι με 2/2 τρίποντ του Μπράιαντ πέρασε μπροστά με 75-70 και έγινε και πάλι το φαβορί. Τελικά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου χάρη στην άμυνα της στο φινάλε “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με το τελικό 81-76.

Που κρίθηκε: Στο 37′ η Μακάμπι ήταν πίσω στο σκορ με 70-69 όμως τα 2/2 τρίποντα του Μπράιαντ και η άμυνα της μέχρι το τέλος έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν και πάλι ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους (4/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Χάντερ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπράιαντ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55, 81-76.