Ολυμπιακός: Καλύτερο φετινό εκτός έδρας δεκάλεπτο με 5/5 τρίποντα στην Βαρκελώνη! (videos)

2020-12-08T19:27:58+00:00 2020-12-09T06:16:13+00:00.

08/Dec/20 19:27

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδος της σπουδαίας εκτός έδρας αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα στο “Palau Blaugrana”.

Μετά από την ήττα και την προβληματική εμφάνιση στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 96-88 μέσα στην Βαρκελώνη.

Κι αν λέμε ότι η “αρχή είναι το ήμισυ του παντός” τότε οι “ερυθρόλευκοι” με το εξαιρετικό τους ξεκίνημα στο ματς και το σερί 12-0 έβαλαν απλά στέρεες βάσεις για το σπουδαίο διπλό, δείχνοντας ένα… τέλειο πρόσωπο στην επίθεση. Κατάφεραν να ξεφύγουν με +15 (6-21),  ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 26-17 . Σε αυτό το διάστημα μέτρησαν… 5/5 τρίποντα (!) 5/7 δίποντα, ενώ μοίρασαν και 9 ασίστ εκ των οποίων οι 5 του Κώστα Σλούκα!

Μάλιστα αυτό το δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο φετινό εκτός έδρας μέχρι στιγμής του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, με την προηγούμενη καλύτερη επίδοση να είναι οι 22 πόντοι στην πρώτη και στην δεύτερη περίοδο του νικηφόρου ντέρμπι του ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Πλήρως αντίθετη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Μπορεί ο Ολυμπιακός να ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο όπως προαναφέρθηκε και να πήγε και προηγούμενος με 51-47 στην ανάπαυλα, όμως στην δεύτερη περίοδο αμυντικά ήταν κακός.

Η Μπαρτσελόνα σε αυτό το διάστημα σκόραρε 30 πόντους, κάτι που δεν είχε συμβεί ξανά σε ένα δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό και με την προηγούμενη χειρότερη επίδοση να είναι οι 29 πόντοι στην πρώτη περίοδο του ΣΕΦ με την Εφές.

Οι “ερυθρόλευκοι” πάντως κατάφεραν στην συνέχεια να διαχειριστούν άριστα τις συνθήκες του αγώνα, να ανταποκριθούν στην πίεση της Μπαρτσελόνα και να δείξουν χαρακτήρα όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο σκορ για πρώτη και μοναδική φορά στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Με μπροστάρηδες τους Κώστας Σλούκα, Σακ ΜακΚίσικ και Άαρον Χάρισον, ο οποίος επέστρεψε από πολυήμερη απουσία λόγω τραυματισμού, τους Χασάν Μάρτιν και Βεζένκοφ να επανδρώνουν σχεδόν άριστα την φροντ λάιν τα τελευταία λεπτά, ήρθε η έκτη και πιο σημαντική – μέχρι την επόμενη – νίκη για τον Ολυμπιακό στην φετινή Ευρωλίγκα με το εντυπωσιακό 96-88 απέναντι στην πρωτοπόρο και κάτοχο της καλύτερης άμυνας στην διοργάνωση, Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και των Νικ Καλάθη, Νίκολα Μίροτιτς.