Βαλένθια – Ζενίτ 72-85: Δεν χάνει εκτός έδρας… ΛΕΜΕ! (videos)

2020-12-08T22:48:21+00:00 2020-12-08T23:17:32+00:00.

08/Dec/20 22:48

Η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στην Ισπανία και με MVP τον Κέβιν Πάνγκος κέρδισε ΚΑΙ την Βαλένθια εκτός έδρας με 85-72 και ανέβασε το εκτός έδρας ρεκόρ της στην Ευρωλίγκα στο 6-0.

Η ρώσικη ομάδα του Καταλανού τεχνικού πραγματοποίησε ένα τέλειο επιθετικά δεύτερο ημίχρονο απέναντι στις “νυχτερίδες” και πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό διπλό βαθμολογικά και ψυχολογικά στην Ισπανία με 85-72.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 7-3 και παραμένει μέσα στην οκτάδα της κατάταξης μετρώντας παράλληλα 6/6 εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα, ενώ η Βαλένθια με ρεκόρ 7-5 “πέφτει” βαθμολογικά.

Το παιχνίδι

Ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Ζενίτ και προηγήθηκε με double score (12-6 στο 5′), ενώ επιβάλλοντας τον ρυθμό της έκλεισε και την πρώτη περίοδο μπροστά με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Βαλένθια “ξύπνησε” και αντέδρασε και ανεβάζοντας σκορ και ρυθμό με επιμέρους σκορ 15-8 προηγήθηκε με 27-24 (στο 15′). Οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να ελέγξουν και πάλι τον αγώνα και πήγαν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 39-33.

Ρώσικη ανατροπή και… διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μετά από αρκετή ώρα να παίζουν καλύτερα στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 17-9 και τους Πόιθρες – Χόλινς στους 12 πόντους να προηγούνται με 50-48 (στο 25′). Η Βαλένθια δεν παρουσίαζε καλό πρόσωπο ειδικά στην άμυνα και στο φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με 65-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ζενίτ έδειχνε να είναι το φαβορί της αναμέτρησης αφού άντεχε στον υψηλό ρυθμό και στο 35′ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 72-66 και 2′ λεπτά πριν το τέλος μπροστά με 75-70. Ο Πάνγκος με 3/3 βολές και φτάνοντας το double double (12 πόντους – 12 ασίστ) ανέβασε την διαφορά στους 6 (78-72) και οι Ρώσοι αγκάλιασαν το διπλό, το οποίο πανηγύρισαν στο τέλος με 85-72.

Που κρίθηκε: Στους 52 πόντους που πέτυχε η Ζενίτ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στους μόλις 12 που δέχθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόλις ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Πάνγκος με 12 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-33, 60-65, 72-85.