Ζαλγκίρις – Μπάγερν 74-73: Ο “killer” Γκριγκόνις… σκότωσε τους Βαυαρούς! (videos)

2020-12-23T19:57:35+00:00 2020-12-23T21:06:51+00:00.

23/Dec/20 19:57

Ασταμάτητη μοιάζει μετά το διπλό στο ΟΑΚΑ η Ζαλγκίρις Κάουνας καθώς σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος και με ήρωα τον Γκριγκόνις κέρδισε και την εξαιρετική φέτος Μπάγερν Μονάχου με 74-73.

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα σε ένα πραγματικό “θρίλερ” κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο Κάουνας με 74-73 και χάρη φυσικά στην κλάση του Μάριους Γκριγκόνις.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας έχει ρεκόρ 9-7 και βρίσκεται εδραιωμένη στην οκτάδα, ενώ η Μπάγερν γνώρισε την 6η φετινή της ήττα και έχει ρεκόρ 10-6.

Το ματς

Σταθερά μπροστά από νωρίς η Ζαλγκίρις

Καλύτερα μπήκαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 9-6 (στο 5′), ενώ στην συνέχεια αύξησαν το προβάδισμα τους ακόμα και με double dcore (22-11 στο 8′), πριν η Μπάγερν κλείσει την πρώτη περίοδο μειώνοντας σε 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Μπάγερν παρέμενε πίσω στο σκορ (31-24 στο 15′) λόγω της άμυνας της, αλλά να μην αφήνει την Ζαλγκίρις να ξεφύγει (35-30 στο 18′) και τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-35.

Έγινε ντέρμπι στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και κακές επιθετικά αλλά αυτό να μην αποτρέπει την Ζαλγκίρις να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα με 49-43 (στο 26′). Η Μπάγερν βρέθηκε και στο -8 (53-45 στο 28′) έχοντας μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και η τρίτη έληξε με 56-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μπάγερν “ξύπνησε” και με επιμέρους σκορ 8-2 και τον Ρέινολντς να φτάνει τους 15 πόντους προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα με 59-58 (στο 33′). Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας εξελίχθηκε σε “θρίλερ” με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (68-65 η Ζαλγκίρις στο 37′).

Με το σκορ στο 70-67 ο Γκριγκόνις με ένα μεγάλο καλάθι έκανε στα 50′ δευτερόλεπτα το 72-67 φτάνοντας τους 20 πόντους, όμως ο Σίλεϊ στα 45′ με τρίποντο μείωσε σε 72-70 και ο Βάιλερ-Μπαμπ με δικό του καλάθι και φάουλ στα 3′ έκανε την ολική ανατροπή με 73-72 για την Μπάγερν!

Τελικά ο Γκριγκόνις στα 2′ σκότωσε τους Γερμανούς για το 74-73 χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη στην Ζαλγκίρις!

Που κρίθηκε: Εκτός από το καλάθι νίκης του Γκριγκόνις στο τέλος και στην άμυνα των Λιθουανών που ανάγκασε τους Γερμανούς να κάνουν 15 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Γκριγκόνις ήταν καταπληκτικός με 22 πόντους (7/10 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Μιλάκνις με 11 πόντους και 2 κλεψίματα και ο Ρούμπιτ με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-35, 56-51, 74-73.