Μακάμπι – Ζενίτ 72-78: Άλωσε ΚΑΙ το Τελ Αβίβ η ομάδα του Πασκουάλ! (videos)

2020-12-29T21:57:35+00:00 2020-12-29T22:24:27+00:00.

29/Dec/20 21:57

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο Τελ Αβίβ με 78-72.

Οι Ρώσοι του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξαιρετικοί αμυντικά και μέσα στο Τελ Αβίβ απέναντι στην Μακάμπι και πανηγύρισαν την 10η τους νίκη στην Ευρωλίγκα και το έβδομο συνολικά διπλό τους με 78-72 δείχνοντας ικανοί για πολύ καλό πλασάρισμα στην κατάταξη και όχι για μία απλή παρουσία στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 10-5 και παραμένει “ζωντανή” στην μάχη για το πλεονέκτημα έδρας παρότι έχει δύο λιγότερα ματς, ενώ η Μακάμπι με ρεκόρ 7-10 βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Το ματς

Σκληρό ντέρμπι από νωρίς στο παρκέ

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και προηγήθηκε από νωρίς με 8-1 (στο 3′), όμως η Ζενίτ “ξύπνησε” επιθετικά και μείωσε σε 18-14 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 22-18 και τους Ουίλμπεκιν – Πάνγκος να έχουν ήδη από 7 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες με την Ζενίτ να μειώνει ακόμα περισσότερο από το -8 της πρώτης περιόδου στον πόντο (27-26 στο 15′). Μάλιστα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 35-33 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-35.

Από το +15 η Ζενίτ σε… “θρίλερ¨!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τους Ρώσους να κάνουν γρήγορο επιμέρους σκορ 9-3 και να προηγούνται για πρώτη φορά με +8 (46-38 στο 23′) και να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό. Η Ζενίτ κυριαρχούσε πλήρως και βρέθηκε να προηγείται και με 61-46 (στο 28′) πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 62-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μακάμπι προσπαθούσε μέσα από την άμυνα της να το κάνει και πάλι ντέρμπι, αλλά επιθετικά ήταν κακή και η Ζενίτ διατηρούσε ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 73-62 (στο 35′). 2΄λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους αντεπίθεση και μείωσαν σε 73-69 με επιμέρους σκορ 7-0 και σε 75-72 στο 39′.

Τελικά η αστοχία της Μακάμπι στα τρίποντα στο φινάλε και κυρίως του Ουίλμπεκιν χάρισαν την νίκη στην Ζενίτ με 78-72!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ζενίτ η οποία κράτησε στους 72 πόντους την Μακάμπι η οποία είχε 13 ασίστ με 12 λάθη και 8/25 τρίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πόιθρες ήταν καθοριστικός με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ όπως και ο Πονίτκα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκανε και ο Πάνγκος με 11 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-37, 52-62, 72-78