Φενέρ – Βιλερμπάν 81-59: Αποχαιρέτισε με “πάρτι” το 2020! (videos)

2020-12-30T20:27:22+00:00 2020-12-30T20:49:56+00:00.

30/Dec/20 20:27

Με νίκη αποχαιρέτισε το 2020 η Φενερμπαχτσέ του Ιγκόρ Κοκόσκοφ καθώς κέρδισε στην έδρα της και την Βιλερμπάν με 81-59 παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Μετά την νίκη επί του Ολυμπιακού στην Πόλη η Φενερμπαχτσέ επικράτησε και επί της Βιλερμπάν με 81-59 κλείνοντας με νίκη τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα και έχοντας σε μεγάλη βραδιά την άμυνα της που ανάγκασε τους Γάλλους να έχουν 21/54 σουτ και 21 λάθη με μόλις 13 ασίστ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Φενερμπαχτσέ μετά την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της έχει ρεκόρ 7-10 και παραμένει κοντά στην οκτάδα, ενώ η Βιλερμπάν έμεινε αρκετά πίσω με 5 νίκες και 11 ήττες.

Το ματς

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Ισορροπημένο ήταν από την αρχή το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6,75 και να είναι ισόπαλες με 11-11 (στο 5′), με τον Ερυθρό Αστέρα όμως να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 19-15 χάρη σε επιμέρους σκορ 8-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο χαμηλός ρυθμός στο παρκέ συνέχισε να επικρατεί με την Φενέρ να καταφέρνει να ισοφαρίσει σε 24-24 (στο 15′) εκμεταλλευόμενη τα 6 λάθη των Γάλλων. Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν κιόλας με 30-29 (στο 18΄) δεχόμενοι μόλις 10 πόντους σε 8′ λεπτά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Φενέρ να παίρνει την μεγαλύτερη της διαφορά με 38-32.

“Καθάρισε” το ματς η Φενέρ στην τρίτη περίοδο!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να παραμένει μπροστά στο σκορ και να αυξάνει το προβάδισμα της στους 8 πόντους (46-38 στο 26′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Η διαφορά πήγε και στους 12 πόντους (52-40 στο 28′) με τον Βέσελι πρωταγωνιστή (12 πόντους) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-42 με την Φενέρ να “καθαρίζει” ουσιαστικά την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα είχαν κριθεί με την διαφορά εναντίον της Βιλερμπάν σταθερά κοντά στους 20 πόντους (67-49 στο 35′), ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο η Φενέρ ήταν μπροστά με 69-52. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την νίκη με 81-59.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Φενέρ μπήκε προηγούμενη με 38-32 και με συνολικό επιμέρους σκορ 21-10 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στους 17 “κλειδώνοντας” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέσελι ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Γκούντουριτς με 16 πόντους και 4 ασίστ και ο Ντε Κολό με 12 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59.