Μιλάνο – ΤΣΣΚΑ 87-91: Με “πύργο” Μιλουτίνοφ και clutch Χάκετ πήρε το θρίλερ στην Ιταλία! (videos)

2020-12-30T23:07:00+00:00 2020-12-30T23:32:22+00:00.

30/Dec/20 23:07

Το τελευταίο παιχνίδι του 2020 για την Ευρωλίγκα έμελλε να είναι “θρίλερ” καθώς στην Ιταλία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε στην παράταση την Αρμάνι Μιλάνο με 91-87 και έφτασε τις 12 συνεχόμενες νίκες με κορυφαίους τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μάικ Τζέιμς.

Σε ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια της φετινής Ευρωλίγκα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στα 12 ματς καθώς κέρδισε και στην Ιταλία την Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα με 91-87 στην παράταση, έχοντας σε βραδιά ρεκόρ στα ριμπάουντ τον Μιλουτίνοφ που είχε γενέθλια και τον Μάικ Τζέιμς δημιουργικά εξαιρετικό (11 ασίστ).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τις 12 συνεχόμενες νίκες βρίσκεται μόνη πρώτη στην κατάταξη με ρεκόρ 14-3, ενώ η Μιλάνο γνώρισε δεύτερη σερί ήττα στην Ιταλία και έχει ρεκόρ 9-7.

Το ματς

Μιλουτίνοφ show και μπροστά η ΤΣΣΚΑ!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 8-8 (στο 5′) και με τον Μιλουτίνοφ ήδη να έχει 6 πόντους για την ΤΣΣΚΑ. Οι Ρώσοι κατάφεραν μάλιστα με μικρό επιμέρους σκορ 6-1 να προηγηθούν και με +5 (14-9 στο 7′), αλλά η πρώτη περίοδος έληξε με την Μιλάνο να ισοφαρίζει σε 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό κυρίως επιθετικά και να διατηρεί ένα καλό προβάδισμα 5 πόντων (21-26 στο 15′), το οποίο μάλιστα αύξησε και στους 9 πόντους (36-27 στο 18′) με τους Μιλουτίνοφ – Χάκετ να έχουν μαζί 18 πόντους (10 και 8) και τον Σέρβο να προσθέτει και 8 επιθετικά ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας και 11 συνολικά). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-33.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς καλύτεροι ειδικά στην επίθεση και να μειώνουν αρχικά σε 48-45 (στο 25′) και σε 56-55 (στο 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (59-58).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους μπροστά με 66-63 (στο 35′). H Μιλάνο μετά από πολλή ώρα πέρασε μπροστά στο σκορ με μικρό σερί 6-2 (69-68 στο 36′) δια χειρός Ντιλέινι – Σέρχι, όμως η ΤΣΣΚΑ μπήκε προηγούμενη στο τελευταίο δίλεπτο με 74-71 χάρη σε βολές του Χάκετ και του Μιλουτίνοφ.

1:10 πριν το τέλος ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι και ασίστ στον Μιλουτίνοφ διατήρησε το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ με 78-75 , όμως ένα δικό του λάθος και 2/2 βολές του Λεντέι στα 39′ έφεραν το σκορ στο 78-77. Στα 26′ ο Μιλουτίνοφ μετά από δύο ακόμα επιθετικά ριμπάουντ και 1/2 βολές έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 79-77, αλλά ο Ντιλέινι με ένα μεγάλο καλάθι στα 11‘ ισοφάρισε σε 79-79!

Τελικά στα 2.2 ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε φάουλ από τον Ντιλέινι και έκανε το σκορ 80-79 αφού ευστόχησε σε 1/2 βολές αλλά οι Ιταλοί στην τελευταία τους επίθεση με τον Κάιλ Χάινς κέρδισαν φάουλ και έστειλαν το ματς στην παράταση με 80-80.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι Ρώσοι ήταν πιο αποφασιστικοί και με 2/2 τρίποντα από τους Κουρμπάνοφ-Χάκετ από ισάριθμες ασίστ του Τζέιμς έγιναν το φαβορί για την νίκη όντας μπροστά με 88-82 2′ λεπτά πριν την λήξη. Τελικά το διπλό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που ήρθε με 91-87 “σφραγίστηκε” από το τρίποντο του Χάκετ στο τελευταίο λεπτό που έκανε το σκορ 90-84.

Που κρίθηκε: Ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης η Μιλάνο μείωσε σε 90-87 αλλά ένα τρίποντο του Χάκετ από την γωνία τελείωσε το παιχνίδια. Επίσης καθοριστική ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ των Ρώσων (57-32), αλλά και η αστοχία των Ιταλών στα τρίποντα (5/22 22%).

Από την πλευρά των ηττημένων εξαιρετικοί ήταν οι πρώην παίκτες του Ολυμπιακού Κέβιν Πάντερ και Ζακ ΛεΝτέι που σκόραραν από 21 και 17 πόντους ο καθένας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ “έγραψε” ιστορία μαζεύοντας 19 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 16 επιθετικά (!), ενώ ακόμα είχε 17 πόντους και 1 μπλοκ. Επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Τζέιμς που παρά τα 7 λάθη του είχε 20 πόντους, 11 ασίστ και 4 ριμπάουντ, αλλά και ο Χάκετ με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80, 87-91.