Ολυμπιακός: Με Βεζένκοφ νίκησε τη Μέγκα και έδωσε χρόνο στους Έλληνες (videos)

04/Jan/21 21:10 January 4, 2021

04/Jan/21 21:10

Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μέγκα και επικράτησε στο δεύτερο παιχνίδι του στο πλαίσιο του “Monday’s Game Night against COVID-19” με 78-75.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Παρότι βρέθηκε ακόμα και στο -11 πολλές φορές μέσα στο ματς, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή στο τέλος και πήρε τη φιλική νίκη απέναντι στην Μέγκα Μπέμαξ με 78-75.

Αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι του Ολυμπιακού στο πλαίσιο του προγράμματος “Monday’s Game Night against COVID-19”, με τους Πειραιώτες να έχουν για ακόμα μια φορά σημαντική προσφορά στη μάχη κατά της πανδημίας.

Ο Βεζένκοφ με 20 πόντους ήταν εκείνος που ξεχώρισε, ενώ αρκετό χρόνο πήραν οι Λαρεντζάκης, Χαραλαμπόπουλος, Κόνιαρης και Νικολαΐδης, οι οποίοι μαζί με τον αριστερόχειρα φόργουορντ έκαναν την ανατροπή στο τέλος.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στο ματς της Παρασκευή με αντίπαλο την Μπάγερν, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση, με την Μέγκα να μπαίνει δυνατά και να παίρνει τα ηνία με 2-9 στο 5’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 9-0 για το 11-11 (7’), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 15-16.

Η Μέγκα πήρε και πάλι τα ηνία και έφτασε στο +11, με τον Σιμόνοβιτς να δείχνει το πλούσιο ταλέντο του στο παρκέ (22-33, 15’). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν, όμως δεν μπόρεσαν να μειώσουν πολύ, με την Μέγκα να κρατάει τα ηνία της αναμέτρησης (33-38, 18’) και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 37-45.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Μέγκα μπήκε δυνατά, πίεσε και βρήκε ελεύθερα σουτ, φτάνοντας και πάλι στο +11 (45-56, 25’). Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μείωσε, με το τέλος της περιόδου να τον βρίσκει στο -5 (58-63).

Η άμυνα των Κόνιαρη, Χαραλαμπόπουλου και Λαρεντζάκη έκανε την διαφορά στο πίσω μέρος του παρκέ για τον Ολυμπιακό, ενώ μπροστά ο Βεζένκοφ πετούσε… φωτιές! Οι Πειραιώτες έτσι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 65-63 (33’) και 69-66 λίγο μετά, όμως ο Σιμόνοβιτς δήλωσε και πάλι παρών (69-69, 35’). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, με το σκορ να είναι 75-71 στο 38’. Ο Νικολαΐδης με ένα σημαντικό τρίποντο έκανε το 78-71, δίνοντας μαξιλαράκι ασφαλείας στην ομάδα του, η οποία το κράτησε μέχρι τέλους. Τελικό σκορ 78-75 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ένα σερί 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτό ήταν αρκετό για να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει εν τέλει στη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν τρομερός στο τέταρτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 13 πόντους, ενώ συνολικά σταμάτησε στους 20 πόντους με 2 τρίποντα και 6 ριμπάουντ. Για την Μέγκα οι απίθανοι Σιμόνοβιτς (26π.) και Πετρούσιεφ (20π.) δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78.75.