Ζαλγκίρις – Χίμκι 102-75: Άνετη νίκη με ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ Λοβέρν! (videos)

2021-01-08T20:47:14+00:00 2021-01-08T21:31:15+00:00.

08/Jan/21 20:47

Η Ζαλγκίρις έκανε ΜΑΓΙΚΟ δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Χίμκι, με τον τον Λοβέρν να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Μόσχας με

Η Χίμκι ήταν μπροστά στο ημίχρονο, όμως η Ζαλγκίρις την… κλείδωσε στα αποδυτήρια και κάνοντας ένα απίστευτο δεύτερο μισό, πήρε με άνεση τη νίκη, όπως δείχνει το τελικό 102-75.

Ο Λοβέρν ήταν ο βασικός παράγοντας αυτής της απίθανης εμφάνισης, καθώς με 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας) έκανε πάρτι απέναντι στους Ρώσους, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Έτσι οι Λιθουανοί ανέβηκαν στο 11-7, ενώ οι Ρώσοι υποχώρησαν στο 2-16, παραμένοντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με βραχεία κεφαλή (22-20). Στη συνέχεια οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +5 (26-21, 12′), όμως η Χίμκι, ξύπνησε, πάτησε γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 48-39.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση! Το δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Κάουνας, η οποία έτρεξε ένα επιμέρους 39-13, φτάνοντας έτσι στο +17 στο 30′ (78-61). Το τέταρτο δεκάλεπτο από την άλλη ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Ζαλγκίρις να φτάνει τελικά στη νίκη με 102-75.

Πού κρίθηκε:

Το 39-13 της τρίτης περιόδου έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση και ήταν το σημείο κλειδί για τη νίκη των Λιθουανών.