Βιλερμπάν – Εφές 80-102: “Πάμε για την Ευρωλίγκα, που μας έκλεψαν πέρσι”, δήλωσε ο Αταμάν (videos)

2021-01-08T22:34:50+00:00 2021-01-08T22:59:23+00:00.

08/Jan/21 22:34

Η Εφές έβγαλε το… άχτι της απέναντι στην Βιλερμπάν και πήρε με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη, όπως δείχνει και το τελικό 102-80.

Έναν υγιεινό περίπατο έκανε στην Γαλλία η Εφές, με τους Τούρκους να επικρατούν εύκολα της Βιλερμπάν με το επιβλητικό 102-80 και να στέλνει… μήνυμα στους επικριτές της.

Από την αρχή μέχρι το τέλος η Εφές είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν απειλήθηκε ποτέ, φτάνοντας δίκαια στη νίκη με +22, η οποία την ανεβάζει στο 9-9.

Ο Μίτσιτς σταμάτησε στους 23, έχοντας και 9 ασίστ και ήταν ο απόλυτος ηγέτης της ομάδας του.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά και πήρε γρήγορα τα ηνία, φτάνοντας στο +14 με το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου (29-15). Η τουρκική ομάδα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αναχαιτήσουν με τίποτα τους φιλοξενούμενους, όπως δείχνει και το 34-54 του ημιχρόνου.

Η Βιλερμπάν μείωσε στους 15 πόντους (47-62, 25′), αλλά η Εφές ανέβασε και πάλι ταχύτητα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 59-82. Όπως καταλαβαίνεται, η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με την Εφές να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 80-102.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μίτσιτς με 23 πόντους, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος, ενώ οι Σίνγκλετον και Λάρκιν είχαν από 16 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Κόουλ με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-29, 34-54, 59-82, 80-102

Ο Εργκίν Αταμάν σε δηλώσεις του μετά το ματς ανέφερε: “Είναι πολύ σημαντικό που ξεκινήσαμε καλά το δεύτερο μέρος της Ευρωλίγκας για αυτή τη σεζόν. Επειδή έχουμε ένα πολύ σημαντικό, μεγάλο στόχο. Πέρυσι, έκλεψαν την προσπάθειά μας. Στο πρώτο μισό αυτής της σεζόν, δεν κάναμε καλή δουλειά, αλλά τώρα, ελπίζω ότι θα είναι μια καλή αρχή για να επιστρέψουμε και να αγωνιστούμε για τον τίτλο της”.