Μιλάνο – Βαλένθια 95-80: Ιταλικός θρίαμβος με ΑΠΙΘΑΝΟ Ντατόμε! (video)

2021-01-12T22:34:04+00:00 2021-01-12T23:10:52+00:00.

12/Jan/21 22:34

Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει με… φόρα την παρουσία της στην Ευρωλίγκα καθώς κέρδισε εντός έδρας και την Βαλένθια με το άνετο 95-80 και πλέον βρίσκεται για τα καλά μέσα στην οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πραγματικά κυριάρχησε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και παρότι είδε την Βαλένθια να επιστρέφει στο τέλος, τελικά δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει την πολυπόθητη νίκη με 95-80, απέναντι σε μία από τις βασικές ανταγωνίστριες της για την μάχη των playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 11-7 και έχει εγκαθιδρύσει την θέση της για τα καλά στην οκτάδα, ενώ η Βαλένθια με 10-9 ρεκόρ βρίσκεται οριακά έξω από αυτήν πλέον.

Το ματς

Απόλυτη ιταλική κυριαρχία στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν τον αγώνα οι Ιταλοί και προηγήθηκαν αρχικά με 14-9 (στο 5′), πριν η Βαλένθια μειώσει σε 18-16 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με την διαφορά στο ελάχιστο (21-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Μεσίνα κυριαρχούσε πλήρως αφού με επιμέρους σκορ 19-5 προηγήθηκε με +15 (40-25 στο 15′), ενώ στην συνέχεια διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα (47-34 στο 18′) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με την διαφορά στους 18 (54-36)!

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τους Ισπανούς να προσπαθούν να μειώσουν αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μεγάλο προβάδισμα (65-48 στο 25′). Η Βαλένθια μείωσε σε 70-55 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 76-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι “νυχτερίδες” έκαναν μία τελευταία προσπάθεια και με σερί 7-0 μείωσαν σε 76-69 (στο 33′) και το έκαναν το ντέρμπι. Πάντως η Μιλάνο απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 12-4 (88-73 στο 37′) και “καθάρισε” την νίκη, την οποία πανηγύρισε στο φινάλε με 95-80.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια μείωσε στο 33′ σε 76-69 αλλά ένα επιμέρους σκορ 12-4 της Μιλάνο σε 3′ λεπτά τελείωσε τον αγώνα με την διαφορά και πάλι στους 15 (88-73).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντατόμε ήταν ασταμάτητος με 27 πόντους (6/8 τρίποντα) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ. Επίσης για την Μιλάνο ξεχώρισαν ο Ντιλέινι με 17 πόντους και 2 ασίστ, ο ΛεΝτέι με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Πάντερ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 54-36, 76-60, 95-80.