Σπανούλης: Τρίτο παιχνίδι χωρίς να σκοράρει στην Ευρωλίγκα! (video)

2021-01-12T22:52:05+00:00 2021-01-12T23:22:59+00:00.

12/Jan/21 22:52

EUROLEAGUE / ́ʁ̐ɠ- ϋՌЉJϓ (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Στην βραδιά που ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στο Τελ Αβίβ ο Βασίλης Σπανούλης βίωσε την τρίτη του φορά που δεν σκοράρει ούτε έναν πόντο σε αγώνα της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε την παράταση στο Τελ Αβίβ για να θριαμβεύσει απέναντι στην Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και τα κατάφερε με 89-87 σε ένα σημαντικό αποτέλεσμα για την συνέχεια της χρονιάς και τον στόχο των playoffs.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε με βάση το πλάνο του στην αναμέτρηση να κάνει ελάχιστες αλλαγές στο rotation στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση με αποτέλεσμα ο αρχηγός και θρύλος της ομάδας Βασίλης Σπανούλης να μην αγωνιστεί καθόλου εκτός από το πρώτο μέρος και τις θέσεις της περιφέρειας να μοιραστούν οι Σλούκας (όλο το δεύτερο μέρος και την παράταση), Λαρεντζάκης και Τζένκινς, κάτι που βγήκε στον Έλληνα προπονητή αφού η ομάδα του πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.

Αυτό μάλιστα είχε ως αποτέλεσμα ο “Kill Bill” να αγωνιστεί για μόλις 5′ λεπτά στον αγώνα με τους Ισραηλινούς και να μην σκοράρει καθόλου έχοντας 0/2 σουτ, κάτι που συμβαίνει για τρίτη μόλις φορά συνολικά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα!

Μάλιστα το ιδιαίτερο στοιχείο της συγκεκριμένης υπόθεσης είναι πως και στις δύο προηγούμενες φορές με την φανέλα του Ολυμπιακού απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (22/3/2017 64-66) και κόντρα στην Ρεάλ μέσα στην Μαδρίτη (9/2/2018 79-80) η ομάδα του κέρδισε όπως συνέβη και απόψε στο Τελ Αβίβ…

Παράλληλα τα 5:08 συμμετοχής του Βασίλη Σπανούλη στην αναμέτρηση του Τελ Αβίβ αποτέλεσαν και τον λιγότερο χρόνο που έχει χρησιμοποιηθεί σε αγώνα της Ευρωλίγκα από τότε που ξεκίνησε την καριέρα του!