Λαρεντζάκης: Ο “X-Factor” του Ολυμπιακού που άλλαξε τις ισορροπίες (videos)

2021-01-12T23:47:25+00:00 2021-01-13T01:46:29+00:00.

12/Jan/21 23:47

larentzakis_maccabi

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα του Ολυμπιακού με την Μακάμπι και έκανε την διαφορά για την ομάδα του, τόσο με τις σπουδαίες του άμυνες, όσο και με τα μεγάλο σουτ και τις βολές του.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι με 89-87 στην παράταση, αποτέλεσμα που δίνει… φτερά στους Πειραιώτες, καθώς ήρθε παρά τις απουσίες των Παπανικολάου και Χάρισον.

Ο Σλούκας ήταν ο απόλυτος ηγέτης του Ολυμπιακού στο παρκέ, έχοντας 21 πόντους και 11 ασίστ, όμως στο τέλος ο παίκτης που έκανε την διαφορά με την απόδοσή του, δεν ήταν άλλος από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Ο διεθνής γκαρντ δεν είχε παίξει καθόλου στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τον ρίχνει στο δεύτερο και να βγάζει κυριολεκτικά… άσσο από το μανίκι του!

Ο Λάρι έπαιξε ΑΠΙΘΑΝΗ άμυνα πάνω στον Σκότι Ουίλμπεκιν, ενώ έδειξε για ακόμα μια φορά πως είναι παίκτης με θράσος, παίρνοντας σουτ που έκαναν την διαφορά για τον Ολυμπιακό, ειδικά στο τέλος. Παράλληλα έδειξε πως αξίζει κάθε λεπτό στο παρκέ, ενώ στην παράταση ήταν με διαφορά ο κορυφαίος, ευστοχώντας στις βολές, που εν τέλει έκλεισαν και το ματς.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους, με 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ, συγκεντρώνοντας 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 17′ στο παρκέ.

Στο εν λόγω ματς ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΤΟΥ, σπάζοντας 6(!) ρεκόρ στην Ευρωλίγκα (λεπτά συμμετοχής, πόντοι, PIR, ριμπάουντ, αμυντικά ριμπάουντ, κλεψίματα) και ισοφαρίζοντας άλλο ένα (ασίστ)!

Ουσιαστικά ο ίδιος δεν άφησε κατηγορία που να μην σπάσει ρεκόρ, ή να ισοφαρίσει, στέλνοντας έτσι το δικό του… μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση, ότι πρέπει και μπορεί να παίξει περισσότερο.

Πάντως όπως και να έχει, στο παρκέ του Τελ Αβίβ, ήταν ο απόλυτος “Χ Factor” του Ολυμπιακού και εκείνος που μαζί με τους Σλούκα και Βεζένκοφ τον οδήγησε στη νίκη.

ΤΟ απολαυστικό βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη από το ματς απέναντι στην Μακάμπι:

Μιλώντας για το ματς και την εμφάνισή του στη NOVA, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ανέφερε:

”Είχαμε μιλήσει και είχαμε πει ότι πρέπει να κερδίσουμε. Στον δεύτερο γύρο, οι νίκες είναι διπλές κόντρα σε ομάδες κοντά σε σένα. Τώρα πρέπει όλοι να κάνουμε το βήμα μπροστά. Ήμασταν όπως έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο, παίξαμε καλό μπάσκετ και αξίζαμε τη νίκη.

Η άμυνα είναι θέληση και συγκέντρωση. Είναι ομαδική δουλειά όχι μόνο ατομική. Έτυχε να είμαι εγώ στον Ουίλμπεκιν, αλλά το θέμα και το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε. Θέλει συγκέντρωση και να πιστεύεις στον εαυτό του. Έχω μεγάλη αυτοπεποίθηση και κάθε φορά που μπαίνω, θέλω να δίνω το 100% για να κερδίζουμε.

Το σημαντικό είναι ότι είμαστε στους στόχους μας και μένουμε ψηλά. Δεν είναι μόνο ο Σλούκας, όταν έχει τέτοιον συμπαίκτη ή τον Σπανούλη, τότε παίρνεις πράγματα και μόνο που σου μιλάνε. Μαθαίνεις και με το να σου πουν δύο συμβουλές”.

Για την απόδοση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη μίλησε και ο Γιώργος Μπαρτζώκας, με τον κόουτς του Ολυμπιακού να αναφέρει: “Είναι πρωτάρης στην Ευρωλίγκα, το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και επίσης μας βοήθησε. Κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα ήταν καθοριστικός και σήμερα ήταν και πάλι καθοριστικός, όχι μόνο με τα σημαντικά σουτ που έβαλε και τις βολές, αλλά και με την άμυνά του. Για αυτό μίλησα για ομαδική προσπάθεια. Γιατί έχουμε ένα γκρουπ καλών παικτών. Σήμερα ήταν καθοριστικοί ο Σλούκας, ο Λαρεντζάκης και όλοι. Περιμένουμε να επιστρέψουν οι Χάρισον και Παπανικολάου και να είναι έτοιμοι για το σημαντικό μέρος της σεζόν”.