ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις 83-73: ΔΕΝ χάνει από τους Λιθουανούς στην Μόσχα! (videos)

2021-01-13T19:58:29+00:00 2021-01-13T20:27:04+00:00.

13/Jan/21 19:58

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο Μιλάνο κερδίζοντας σχετικά εύκολα στην έδρα της και την Ζαλγκίρις Κάουνας με 83-73 επεκτείνοντας στο 13-0 το νικηφόρο σερί της απέναντι στους Λιθουανούς στην Ρωσία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ενώ έχοντας καλή βραδιά επιθετικά και στους σταρ της (Τζέιμς, Χίλιαρντ, Μιλουτίνοφ, Σενγκέλια) δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τους Λιθουανούς και πανηγύρισε μία ακόμα νίκη με 83-73.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει ρεκόρ 15-4 και παραμένει στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης ενώ δεν έχει ηττηθεί ποτέ εντός έδρας από τους Λιθουανούς μετρώντας 13-0 νίκες και η Ζαλγκίρις με 11 νίκες και 8 ήττες παραμένει σε… τροχιά οκτάδας.

Το ματς

Διψήφια διαφορά για ΤΣΣΚΑ με “όπλο” την άμυνα

Πολύ καλά ξεκίνησε τον αγώνα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε με 8-0 (στο 3′) χάρη σε πόντους των Μιλουτίνοφ – Χίλιαρντ, όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 11-4 μείωσε σε 12-11 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με ρώσικο 6-0 και 18-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού  με τον Βόιγκτμαν να φτάνει τους 9 πόντους και τον Μιλουτίνοφ να παίρνει ριμπάουντ η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την διαφορά στους 11 (25-14 στο 13′) και στους 12 πόντους (39-27 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς πίσω με 45-32.

“Ζορίστηκε” αλλά κέρδισε η ομάδα του Ιτούδη

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να διατηρεί ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα (51-39 στο 25′) και να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Η Ζαλγκίρις με τον Ουόκαπ να έχει 14 πόντους κατάφερε να μειώσει σε 58-50 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς μπορεί αρχικά οι φιλοξενούμενοι να μείωσαν σε 60-55 (στο 32′), όμως η ΤΣΣΚΑ άμεσα προηγήθηκε και πάλι με +10 (70-60 στο 36′) και ήταν πολύ κοντά στην νίκη. 2′ λεπτά πριν το τέλος οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 75-67 και στο φινάλε πανηγύρισαν την νίκη με 83-73.

Που κρίθηκε: Στο 32′ η Ζαλγκίρις μείωσε σε 60-55 όμως η ΤΣΣΚΑ μέσα σε τέσσερα λεπτά δεχόμενη πέντε πόντους αύξησε την διαφορά στους 10 (70-60) και “καθάρισε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν και πάλι σε καλό βράδυ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σενγκέλια με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Χίλιαρντ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 60-52, 83-73.