Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 88-71: Με Νέντοβιτς και Παπαγιάννη σκόρπισε Γάλλους και… αισιοδοξία! (videos)

2021-01-13T21:50:07+00:00 2021-01-13T23:01:14+00:00.

13/Jan/21 21:50

nedovic

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ για 30′ και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες μετά το 88-71 κόντρα στην Βιλερμπάν!

Με τέτοιον Νέντοβιτς, πώς να χάσει;

Ο Παναθηναϊκός χαμογελάει και πάλι, καθώς νίκησε μετά από τρεις σερί ήττες με ”θύμα” την Βιλερμπάν (88-71), για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, απόντος του τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου!

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν φοβερός και τρομερός με 33 πόντους σε 28′, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν οι ΠαπαγιάννηςΜήτογλου με συνολικά 29 πόντους και 17 ριμπάουντ, απέναντι στα ψηλά και αθλητικά σώματα των Γάλλων. Μάλιστα, ο πρώτος έκανε και ρεκόρ καριέρας με 18 πόντους!

Όλα αυτά λίγες ώρες πριν την άφιξη του Όντεντ Κάτας, προκειμένου να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του ”τριφυλλιού”, σε ένα deal που έχει κλείσει εδώ και αρκετές ημέρες.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ”πράσινοι” ανέβηκαν στο 6-12, με τους ηττημένους να μένουν στις 5 νίκες σε 18 ματς. Για την 20ή αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Φενέρ (15/1, 19:00), ενώ η Βιλερμπάν από τον Ολυμπιακό (15/1, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με τον Κόουλ καλύτερα για το 2-8, πριν ο Νέντοβιτς μειώσει σε 7-8, για το σερί 0-7 των Γάλλων (7-15). Ο Σέρβος συνέχισε ”καυτός” (12-15), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ από τους Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος για να προσπεράσει και να τελειώσει το δεκάλεπτο στο 25-21.

Οι ”πράσινοι” συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα χάρη στον Νέντοβιτς, με τους φιλοξενούμενους να είναι αρκετά εύστοχοι και να μένουν κοντά στο σκορ, κάνοντας το 32-30 στο 15′ με όπλο την καλή άμυνα και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Νέντοβιτς-Παπαγιάννης (18+10) σκόραραν συνεχόμενα, η Βιλερμπάν όμως είχε σε καλό βράδυ τον Κόουλ (13) και κάπως έτσι φτάσαμε στο 45-42 του ημιχρόνου.

”Καθάρισε” στο δεύτερο

papagiannis

Ο Νέντοβιτς συνέχισε να ”πυροβολεί”, η Βιλερμπάν όμως είχε τις λύσεις επιθετικά για το 50-48 στο 23′, πριν έρθει το 60-53 πάλι από τον Σέρβο (31 πόντοι), που ήταν σχεδόν όλος ο Παναθηναϊκός στην επίθεση! Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να κοντρολάρουν την άμυνα, ήταν πιο άστοχοι και βρέθηκαν σταθερά πίσω στο σκορ (64-55 στο 28′), με τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 33 για το 70-60 στο 30′.

O Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί για τη νίκη και με την εικόνα του στις αρχές της περιόδου, το επιβεβαίωνε και με το σκορ, φτάνοντας στο +15 (80-65 το 35′), με την Βιλερμπάν να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της. Το παιχνίδι ”άνοιξε” και οι ”πράσινοι” απλά διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, για να φτάσουν στη νίκη με 88-71.

Πού κρίθηκε: Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ”έχτισε” διαφορά στην τρίτη περίοδο και την διατήρησε εύκολα στην τέταρτη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν φοβερός και τρομερός με 33 πόντους (11/17 σουτ, 6/6 βολές), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, όντας ο αδιαμφισβήτητος MVP των νικητών. Εξαιρετικός και ο Παπαγιάννης με 18 πόντους (8/10δίποντα)-8 ριμπάουντ, με τον Μήτογλου να προσθέτει 11 πόντους-9 ριμπάουντ.

Για την Βιλερμπάν, προσπάθησαν Κόουλ και Φολ με 15 και 10 πόντους (9 ριμπάουντ) αντίστοιχα, ενώ 13 είχε ο Λάιτι.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 45-42, 70-60, 88-71

Παναθηναϊκός: Μακ 7, Παπαγιάννης 18, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 4, Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ, Νέντοβιτς 33, Ουάιτ 2, Μήτογλου 11, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 7

Βιλερμπάν: Φρίμαν 5, Καουντί 3, Λακόμπ, Ντιό 4, Φολ 10, Χέις, Ουόλτον 5, Μπακό 9, Λάιτι 13, Γιαμπουσέλε 7, Κόουλ 15, Στραζέλ

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: “Ξεκόλλησε” ο Παναθηναϊκός, οκτάδα ο Ολυμπιακός (videos)

Νέντοβιτς: Ο πρώτος στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα με δύο 30άρες την ίδια χρονιά! (videos)

Παπαγιάννης: ΜΕΓΑΛΗ εμφάνιση και διπλό ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα (videos)

Μήτογλου: “Πήραμε μεγάλη ανάσα, βγήκαμε όλοι μπροστά”

Χαραλαμπίδης: “Τα παιδιά κατάλαβαν την κατάσταση”