Μπάγερν – Ζενίτ 82-80: Ανατροπή και νίκη με σπουδαίο Μπόλντγουϊν (videos)

2021-01-13T21:52:33+00:00 2021-01-13T23:12:10+00:00.

13/Jan/21 21:52

Η Μπάγερν βρέθηκε στο -10 λίγο πριν την ανάπαυλα απέναντι στην Ζενίτ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 82-80, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Με τον Μπόλντγουϊν να κάνει μια γεμάτη εμφάνιση και να αφήνει πίσω του το τραγικό βράδυ απέναντι στον Ολυμπιακό, η Μπάγερν έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη κόντρα στη Ζενίτ με 82-80.

Οι Ρώσοι βρέθηκαν στο +10 λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο, όμως η ομάδα του Τρινκιέρι με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη, ανεβαίνοντας στο 12-7.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, με τους Ρώσους να προηγούνται και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 13-19-13, χάρη σε τρίποντο του Μπάρον.

Πέντε πόντοι των Ζουμπκόφ και Μπάρον έφεραν την Ζενίτ στο +8 (16-24), ενώ παρά την προσπάθεια της Μπάγερν (27-30, 15′), ένα 0-7 για την Ζενίτ έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-37), με το πρώτο μισό να βρίσκει την Ζενίτ μπροστά με 32-40.

Το β’ μέρος άνηκε στην Μπάγερν, με τους Σϊλεϊ και Λούτσιτς να παίρνουν τα ηνία και να τρέχουν ένα 15-6 για το 47-46 στο 26’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 56-56 πόντους, ενώ το τέταρτο ήταν διαφορετική ιστορία.

Ο Λούτσιτς έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν με 65-58 (33’), όμως η Ζενίτ, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά, ισοφάρισε σε 70-70 στο 36’. Στη συνέχεια το ματς έγινε θρίλερ, αλλά το φινάλε, άνηκε στους Βαυαρούς, Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Λούτσιτς, έφεραν και πάλι την Μπάγερν Μπροστά με 78-75, αλλά ο Γκουντάιτις μείωσε στον πόντο (78-77). Ζίπσερ και Μπόλντγουιν έγραψαν το 82-77, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στην νίκη με 82-80. Παρόλα αυτά δεν κράτησαν το +5, που θα τους έβαζε από πάνω, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μπόλντγουιν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Αμερικανό να δίνει απαντήσεις, μετά την κακή εμφάνιση του ΣΕΦ, ενώ Λούτσιτς και Ρέινολντς είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Για την Ζενίτ, ο Γκουντάιτις είχε 22 πόντους και ο Πάνγκος 17.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80