Εφές – Χίμκι 99-60: Η κατρακύλα των Ρώσων συνεχίστηκε ΚΑΙ στην Πόλη! (videos)

2021-01-14T20:08:46+00:00 2021-01-14T20:56:57+00:00.

14/Jan/21 20:08

Η Αναντολού Εφές επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στις τρεις νίκες κερδίζοντας εντός έδρας και την πολύ κακή Χίμκι με 99-60 και την ανάγκασε την 11η συνεχόμενη ήττα της και στην πιο “βαριά” της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε αντίσταση από τους Ρώσους μόνο για 12′ λεπτά, αφού στην συνέχεια σοβαρεύτηκε και παίζοντας καλά σε άμυνα και επίθεση δεν είχε κανένα πρόβλημα να “διαλύσει” τους Ρώσους με 99-60 και να τους αναγκάσει να υποστούν την πιο “βαριά” τους φετινή ήττα και συνολικά στην ιστορία τους!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Αναντολού Εφές έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-9, ενώ η Χίμκι παραμένει ουραγός μετρώντας 11 σερί ήττες και διαθέτει ρεκόρ 2-18.

Το ματς

Ένα ξέσπασμα της Εφές ήταν αρκετό για τι +16!

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Εφές και προηγήθηκε με 12-5 (στο 5′) χάρη σε 6 πόντους του Λάρκιν, ενώ αύξησε και το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα (22-12 στο 8′), ενώ στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι Ρώσοι μείωσαν σε 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Χίμκι πράγμα… σπάνιο για φέτος έπαιξε καλή άμυνα και κατάφερε με επιμέρους σκορ 7-2 να μειώσει σε 28-26 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε ένα προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων (37-32 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-36 και επιμέρους σκορ της Εφές 15-4 με τους Λάρκιν – Ντάνστον να έχουν τους μισούς της πόντους (14 και 12 πόντους)!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Κωνσταντινούπολη ξεκίνησε με την Εφές να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με νέο επιμέρους σκορ 18-6 να “εκτοξεύει” την υπέρ της διαφορά στο +28 (70-42 στο 27′) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα είχαν κριθεί με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να μην έχουν κίνητρο και την διαφορά να παραμένει πολύ ψηλά (87-50 στο 34′) και στο τέλος η Εφές πανηγύρισε την νίκη με 99-60.

Που κρίθηκε: Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Εφές μπήκε προηγούμενη στο παρκέ με 52-36 και με επιμέρους σκορ 18-6 ανέβασε το προβάδισμα της πάνω από τους 20 πόντους και “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν ήταν πληθωρικός με 15 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ καλό ματς έκαναν ο Σανλί με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τουντσέρ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60.