Φενέρ – Παναθηναϊκός 100-74: Κάτας… άλλαξε τα ΟΛΑ! (videos)

2021-01-15T19:53:10+00:00 2021-01-15T20:39:23+00:00.

15/Jan/21 19:53

nedovic_fener

Η Φενέρ ήταν ανώτερη και δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Παναθηναϊκό, τον οποίο και κέρδισε στην Τουρκία με 100-74 στο ντεμπούτο του Κάτας στον ”πράσινο” πάγκο.

Επιστροφή στις ήττες για τον Παναθηναϊκό.

Οι ”πράσινοι” είδαν την Φενέρ να τα κάνει σχεδόν όλα τέλεια και μοιραία έχασαν με σκορ 100-74 στην Πόλη, για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Παναθηναϊκός: Τέταρτη χειρότερη ήττα στην Ευρωλίγκα! (videos)

Ο Όντεντ Κάτας έκανε ντεμπούτο και ”κυνηγούσε” αυτός και η ομάδα του από την αρχή ένα ματς, που στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ήδη στο -19 (31-12). Η αντεπίθεση έγινε μέχρι ένα σημείο και στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα με το +24 των γηπεδούχων.

Φενέρ – Παναθηναϊκός: Η παρουσία κόσμου στην “Ulker Sports Arena” (videos)

Ο Γκούντουριτς με 18 πόντους έκανε την καλύτερη εμφάνισή του από τότε που επέστρεψε στην Φενέρ, ενώ Βέσελι-Μπράουν-Ντε Κολό-Ουλάνοβας ήταν επίσης ”διψήφιοι”. Από το ”τριφύλλι”, προσπάθησαν Ουάιτ και Παπαγιάννης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Φενέρ έκανε 5 τις σερί νίκες της και ανέβηκε στο 10-10, με τον Παναθηναϊκό να έχει 6-13. Για την 21η αγωνιστική, η Φενέρ φιλοξενείται από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22/1, 19:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Χίμκι (21/1, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Το σκηνικό είχε μία μεγάλη διαφορά στην εκκίνηση του ματς, με την Φενέρ να βρίσκει σκορ από έξι παίκτες και τον Παναθηναϊκό μόνο από Σαντ-Ρος και Παπαγιάννη (8+4) για το 13-12 στο 6′. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση (18-0) των Τούρκων με μπροστάρηδες τους Βέσελι-Γκούντουριτς για το 31-12 στο δεκάλεπτο, με τους ”πράσινους” να μην σκοράρουν για 4:30′!

Μακ και Ουάιτ σκόραραν για το 0-5 (31-17) του Παναθηναϊκού, με τα λάθη να συνεχίζονται για το 33-24 στο 14′ με πρωταγωνιστή τον δεύτερο (2-12). Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει μεγάλο βήμα για την επιστροφή του, όντας πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα με διαφορά μικρότερη των 10 πόντων, όμως η άμυνα ήταν ”πληγή”, με τον Ντε Κολό να υπογράφει το 48-34.

Δεν μπορούσε…

sant-roos

Η Φενέρ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, με τον Παναθηναϊκό να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχος. Κατάφερε να φτάσει μέχρι το 52-40, πριν δει τους γηπεδούχους να πατούν εκ νέου το γκάζι για το 63-44 στο 27′, με το τρίποντο οδηγό (5 εύστοχα συνολικά στη περίοδο), με το +24 (74-50 στο 29′) να μην αργεί, διαφορά που και με βάση την εικόνα, έκανε απαγορευτική τη νίκη για τον Παναθηναϊκό (74-55).

Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία 10′, με την Φενέρ να συντηρεί απλά την διαφορά, η οποία συνέχιζε να κυμαίνεται στους 20 πόντους (έφτασε και τους 27 με 97-70). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για κάτι καλύτερο, τα χρονικά περιθώρια στένεψαν και κάπως έτσι ήρθε η ήττα με το τελικό 100-74.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε κάποιο βαθμό το -19 της πρώτης περιόδου, όμως στην τρίτη είδε την Φενέρ να φτάνει στο +24, με το ματς να τελειώνει ουσιαστικά στο 30′.

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικός ο Γκούντουριτς (season-high) με 18 πόντους (7/8 σουτ), όπως και ο Βέσελι με 12 πόντους-7 ριμπάουντ. 15 είχε ο Μπράουν, 12 πόντους-5 ασίστ ο Ντε Κολό και 15 ο Ουλάνοβας.

Για τον Παναθηναϊκό, προσπάθησε με 13 πόντους ο Ουάιτ, ενώ 10 είχε ο Σαντ-Ρος (8 στην πρώτη περίοδο), 12-6 ριμπάουντ ο Μήτογλου και 10 ο Παπαγιάννης, με τον Νέντοβιτς να μένει στους 6 (με 1/9 σουτ και 6 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74

Φενέρ: Χάμιλτον, Μπράουν 15, Πέρεζ, Γκούντουριτς 18, Μαχμούτογλου 8, Ντε Κολό 12, Πιερ 5, Βέσελι 12, Έντι 6, Ντίξον, Ντουβερίογλου 9, Ουλάνοβας 15

Παναθηναϊκός: Μακ 6, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Όγκαστ 3, Κασελάκης, ΚαλαϊτζάκηςΦόστερ 7, Νέντοβιτς 6, Ουάιτ 13, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 2 5, Σαντ-Ρος 10