Ζενίτ – Ζαλγκίρις 77-65: Γκάζωσε στο δεύτερο και πήρε νίκη… τετράδας! (video)

2021-01-15T19:55:39+00:00 2021-01-15T23:27:51+00:00.

15/Jan/21 19:55

Η Ζενίτ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασε την διαφορά, φτάνοντας έτσι στη νίκη απέναντι στη Ζαλγκίρις με 77-65, επιστρέφοντας παράλληλα στα θετικά αποτελέσματα.

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Γκουντάιτις και Πονίτκα να κάνουν καλή δουλειά, η Ζενίτ πήρε τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις με 77-65 και άφησε πίσω της την ήττα από την Μπάγερν.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί εντός έδρας νίκη της Ζενίτ, η οποία ανέβηκε στο 12-6, ενώ από την άλλη η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 11-9.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα με 17-14 (10′), ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στους 5 (19-14, 11′). Η Ζαλγκίρις επέστρεψε και έκανε το 19-19, με το υπόλοιπο ημίχρονο να πηγαίνει έτσι, καθώς ολοκληρώθηκε στο 36-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και με τους Μπάρον και Πονίτκα να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα, ξέφυγε με εννέα πόντους στο 29’ (56-47), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-49. Ο Λεκαβίτσιους, μείωσε σε 58-54, όμως οι Ρώσοι απάντησαν με ένα επιμέρους 10-2 για το 68-56 του 36’, το οποίο και έβαλε τέλος στο ματς. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Ζενίτ νικήτρια με 77-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 19-22, 56-49, 77-65

Πού κρίθηκε:

Η αντίδραση της Ζενίτ όταν η διαφορά μειώθηκε ήταν και το σημείο κλειδί της αναμέτρησης, καθώς το επιμέρους 14-2 μετέτρεψε το 58-54 σε 68-56, βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.