Μπάγερν – Ρεάλ 76-81: Με ΦΟΒΕΡΟ Ταβάρες πήρε το “θρίλερ” στο Μόναχο! (videos)

2021-01-15T22:36:56+00:00 2021-01-15T23:15:39+00:00.

15/Jan/21 22:36

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κερδίσει μέσα στον Μόναχο την Μπάγερν του Αντρέα Τρινκιέρι με 81-76 χάρη στην μεγαλειώδη εμφάνιση του Ταβάρες ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες πραγματικά τα έδωσαν όλα για την νίκη και στα 45′ λεπτά του παιχνιδιού, όμως η άμυνα της Ρεάλ στην παράταση όπως και η συνολική εικόνα του Ταβάρες ήταν τα “κλειδιά” για να φύγουν οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με ένα μεγάλο διπλό με 81-76.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου έχει ρεκόρ 12-8 και παραμένει εντός οκτάδας, ενώ η Ρεάλ με ένα ματς λιγότερο μετράει 12 νίκες και 6 ήττες και παραμένει στην πρώτη τριάδα.

Το ματς

Χάρη στην άμυνα μπροστά η Ρεάλ

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με “αιχμή του δόρατος” τον Ταβάρες (11 πόντους) προηγήθηκε αρχικά με 12-6 (στο 5′) και με +9 (19-10 στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 23-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον Ρέινολντς να βρίσκει ρυθμό (8 πόντους) και την άμυνα της Μπάγερν να λειτουργεί αναγκάζοντας την Ρεάλ να σκοράρει 2 πόντους σε 5′ λεπτά το σκορ μειώθηκε σε 25-21. Με τον Ταβάρες και πάλι να κάνει την διαφορά η “Βασίλισσα” προηγήθηκε ξανά με +8 (33-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-34.

“Θρίλερ” και… Ρεάλ στην παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την Ρεάλ να διατηρεί ένα προβάδισμα “ασφαλείας” με 47-41 (στο 25′), αλλά τον αργό ρυθμό του αγώνα να βολεύει καλύτερα την Μπάγερν. Οι Βαυαροί παρέμεναν κοντά στο σκορ (54-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 51-50 και όλα πλέον να είναι ανοιχτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μπάγερν μετά από ώρα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 61-61 με τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ (στο 35′) και εκμεταλλευόταν τον αργό ρυθμό που είχα επιβάλλει. 2′ λεπτά πριν το τέλος η Ρεάλ προηγήθηκε με +7 (70-63) χάρη σε τρίποντο του Κάρολ, όμως οι γηπεδούχοι άμεσα με 2/2 τρίποντα από Λούτσιτς και Βάιλερ-Μπαμπ μείωσαν σε 70-69 (στο 39′)!

Μάλιστα ο Λούτσιτς πέτυχε και τρίτο σερί τρίποντο για τους Γερμανούς και τους έβαλε μπροστά στα 56′ με 72-70, όμως ο Ντεκ στα 22′ ισοφάρισε σε 72-72 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο αποφασισμένη να “καθαρίσει” την νίκη και με σερί 6-0 σε 3′ λεπτά βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 78-72 και μία… ανάσα από την νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και τελικά γνώρισαν δίκαια την ήττα με 81-76.

Που κρίθηκε: Στην παράταση όπου η Ρεάλ Μαδρίτης για 4:30 λεπτά δεν δέχθηκε κανέναν πόντο και φυσικά χάρη σε αυτό κατάφερε να πάρει το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Ταβάρες που είχε 26 πόντους με 11/14 δίποντα και 9 ριμπάουντ κάνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους και δίποντα, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν ο ο Ντεκ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λαπροβίτολα με 8 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-41, 50-51, 72-72, 76-81.