Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 63-69: Πισωγύρισμα… (videos)

2021-01-15T22:19:44+00:00 2021-01-15T23:37:51+00:00.

15/Jan/21 22:19

EUROLEAGUE 2020-2021 / ϓ֐ - ‰˅ьЁ͠(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Βιλερμπάν με 69-63 και έχασε υπερπολύτιμο έδαφος στη μάχη της 8άδας, με τους Γάλλους να παίρνουν το πρώτο “διπλό” της ιστορίας τους στην Ελλάδα.

Tου Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Το σερί των 4 νικών του Ολυμπιακού έλαβε τέλος, με την Βιλερμπάν να παίρνει τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 63-69 και να πληγώνει πολύ τους… λαβωμένους από τους τραυματισμούς Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν έτσι πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά τους να βρεθούν στα πλέι οφ.

Επιθετικά ο Ολυμπιακός ήταν ΠΟΛΥ κακός, με την άμυνα της Βιλερμπάν να κρατάει χαμηλά τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και να οδηγεί εν τέλει το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ στη νίκη, η οποία είναι και η πρώτη στην ιστορία της Βιλερμπάν στην χώρα μας.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε στην διάθεσή του τους Μάρτιν, Παπανικολάου και Λαρεντζάκη, με την λειψανδρία να παίζει σημαντικό ρόλο στο τέλος, όπως φυσικά και το γεγονός ότι ο Κώστας Σλούκας δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του, με την γαλλική ομάδα να τον κλείνει και να μην τον αφήνει να κάνει τα όσα έκανε στα τελευταία ματς.

Ο Χάρισον με 13 και ο ΜακΚίσικ με 11 ήταν οι κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος την Τρίτη θα έχει την ευκαιρία να πάρει την Ρεβάνς στη Γαλλία, στο εξ αναβολής ματς του πρώτου γύρου. Από την άλλη ο Γιαμπουσέλε με 19 έκανε σπουδαία δουλειά για τους Γάλλους.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Σούπερ ο Σλούκας στην αρχή, αλλά και σούπερ απάντηση των Γάλλων

Με τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ με το… τσουβάλι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και μετά το αρχικό 3-5 (2’) έτρεξε ένα σερί 9-0, φτάνοντας στο +7 (12-5, 5’). Η Βιλερμπάν βελτίωσε την άμυνά της και έγινε πιο πιεστική, ενώ βρήκε σουτ από την άλλη, τρέχοντας ένα δικό της επιμέρους 2-9, ισοφαρίζοντας σε 14-14 (9’), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 17-17.

Ισορροπία στο ματς, με… κακές επιθέσεις

Ο Ολυμπιακός είχε τον Σλούκα στον πάγκο με 2 φάουλ και έτσι μετά το αρχικό 5-0 με το οποίο ξεκίνησε το δεκάλεπτο, στη συνέχεια τα βρήκε σκούρα στην επίθεση, με την Βιλερμπάν να παίρνει τα ηνία με 22-23 (15’). Ο Γιαμπουσέλ βρήκε σκορ (24-28, 16’), όμως η σταθερά καλή άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε την θέση της σε καλή κυκλοφορία στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να ανακτούν εκ νέου το προβάδισμα με 29-28 (17’). Ένα νέο ξέσπασμα της γαλλικής ομάδας έκανε το σκορ 31-34, με τον Τζένκινς να διαμορφώνει το 33-34 του ημιχρόνου.

Ξέσπασμα και τα ηνία στην Βιλερμπάν

Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι εξαιρετική, όμως η επίθεση δεν ήταν στα ίδια επίπεδα. Ο Φαλ επέστρεψε και έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες, ενώ ο Γιαμπουσέλε από πλευράς του έκανε επίσης εξαιρετική δουλειά, με το σκορ να γίνεται 36-40 (25’). Τα πολλά λάθη στην επίθεση των γηπεδούχων έδωσαν την δυνατότητα στους Γάλλους να φτάσουν ακόμα και στο +8 (38-46, 29’) και στο +9 λίγο αργότερα (40-49, 29’), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-51.

Πάλεψε για το… θαύμα, αλλά δεν μπόρεσε

Ο Στραζέλ με τρίποντο έκανε το 42-54 (31’), όμως ο Ολυμπιακός κάπου εκεί έπαιξε και πάλι μπάσκετ και με ένα δικό του 7-0 μείωσε στους 5 (49-56, 32’). Ένα μεγάλο τρίποντο του Κόουλ έδωσε ανάσα στην Βιλερμπάν (51-59, 33΄), ενώ τα πράγματα για τον Ολυμπιακό έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην συνέχεια, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 10 (53-63, 37’). Οι Πειραιώτες στην συνέχεια πάλεψαν, όμως η Βιλερμπάν ήλεγχε το ματς, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει έτσι τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ (63-69) και να βάζουν τέλος στο σερί των 4 νικών του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν τραγικός, έχοντας μόλις 9 πόντους στην επίθεση. Πάνω σε αυτό έθεσε τις βάσεις η Βιλερμπάν, η οποία ανέβασε την διαφορά και πήρε τη νίκη.