Παναθηναϊκός – Χίμκι 94-78: Πρώτη νίκη για Κάτας στην βραδιά καριέρας του Μήτογλου! (videos)

2021-01-21T21:49:35+00:00 2021-01-21T22:52:50+00:00.

21/Jan/21 21:49

mitoglou

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, μετά την εύκολη επικράτησή του κόντρα στην Χίμκι με 94-78. Όλα τα λεφτά το δίδυμο Νέντοβιτς-Μήτογλου με τον δεύτερο να κάνει νέο ρεκόρ καριέρας!

Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό με τον Κάτας στον πάγκο!

Οι ”πράσινοι” δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην Χίμκι, την οποία και κέρδισαν στο ΟΑΚΑ με 94-78, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές πάτησαν το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και ”τελείωσαν την δουλειά” στην τρίτη, με τους Νέντοβιτς και Μήτογλου να κάνουν πάρτι με συνολικά 50 πόντους και τον δεύτερο να δημιουργεί νέο ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι πράσινοι ανέβηκαν στο 7-13, με τους Ρώσου να μένουν στο απογοητευτικό 2-19 με 13 σερί ήττες. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες, με τον Παναθηναϊκό να μην υπολογίζει τους ΠαπαπέτρουΠαπαγιάννη και η Χίμκι τους Σβεντ-Μπούκερ-Τίμα-Γερέμπκο-Μονρό-Βιάλτσεφ.

Για την 22η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Ρεάλ (27/1, 22:00), ενώ η Χίμκι υποδέχεται την Μπάγερν (26/1, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 7-0 σερί (7-2) με την Χίμκι να δείχνει αποπροσανατολισμένη επιθετικά με 1/7 σουτ. Μπερτάνς και Γιόβιτς ισοφάρισαν σε 10-10 με τους ΜακΚόλουμ-Μίκι να αντιστρέφουν γρήγορα τη κατάσταση με 12-15 στο 7′. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν άπραγοι και με 8-0 έκαναν το 20-15, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (23-20).

O Μήτογλου συνέχισα να δίνει τον ρυθμό στην επίθεση και έτσι η ομάδα του έμεινε σε ρόλο οδηγού μετά το 25-26 για το 46-33 στο 19′. Ο ΜακΚόλουμ προσπαθούσε, αλλά ο ψηλός του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικός -όπως και ο Νέντοβιτς με 11- και με 16 πόντους-8 ριμπάουντ, έστειλε τους ”πράσινους” στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, μετά το επιμέρους 21-7.

Γκάζι και… τέλος

mccollum_bochoridis

O Νέντοβιτς βγήκε… αγριεμένος στη τρίτη περίοδο και με δικό του κρεσέντο έφτασε τον Παναθηναϊκό στο +21 (65-44), με τον ίδιο να μετράει 8 πόντους σε 5′ αγώνα και τον Μήτογλου να… ακολουθεί σταθερά στο σκορ. Οι Ρώσοι ήταν κάτι παραπάνω από άστοχοι, στην άμυνα δεν έβρισκαν τρόπους να περιορίσουν τους ”πράσινους” και κάπως έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 70-51.

Με βάση την διαφορά και την εικόνα του ματς, το τελευταίο μέρος ήταν μία τυπική διαδικασία, με την Χίμκι να μοιάζει ανήμπορη να κάνει την αντεπίθεσή της και τον Παναθηναϊκό αρκετά σοβαρό ώστε να μην επιτρέψει κάτι τέτοιο. Αποτέλεσμα, η νίκη του τελευταίου με 94-78.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +21 (65-44).

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς ήταν όλα τα λεφτά ειδικά στην τρίτη περίοδο και με 21 πόντους-5 ασίστ έδωσε στο σύνθημα για τον Παναθηναϊκό. Ο Μήτογλου όμως ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και MVP με 29 πόντους-12 ριμπάουντ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας!

Μίκι και ΜακΚόλουμ προσπάθησαν για την Χίμκι με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 5, Μποχωρίδης 3, Όγκαστ 6, Κασελάκης 5, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 7, Φόστερ, Νέντοβιτς 21, Ουάιτ 9, Μήτογλου 29, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 3

Χίμκι (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17, Καράσεφ, Ζάιτσεφ 10, Καντόσνικοφ, Μόνια 7, Σαράποφ, Οντικόνοφ, Βορόνοφ, Γιόβιτς 9, Μπέρτανς 10, Μίκι 25

Παναθηναϊκός: Δεύτερο σερί ματς με ρεκόρ στα επιθετικά ριμπάουντ (video)
Μήτογλου: Σάρωσε την Χίμκι, σάρωσε και τα ρεκόρ καριέρας του! (videos)
Κάτας: “Υπόσχομαι να κάνω το καλύτερο – Έπρεπε να είχαμε τελειώσει την δουλειά νωρίτερα”
Νέντοβιτς: “Έπρεπε να πάρω την ευθύνη” – Μπέντιλ: “Έφερε σκληράδα ο Κάτας” (videos)