Ζενίτ – Εφές 85-78: Νίκη τετράδας για τους εντυπωσιακούς Ρώσους (videos)

2021-01-21T19:47:05+00:00 2021-01-21T23:54:34+00:00.

21/Jan/21 19:47

Η Ζενίτ, παρότι βρέθηκε ακόμα και στο +23, στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε αγνώριστη, όμως η Εφές δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές με 85-78.

Η Εφές έκανε μια απίστευτη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφοντας από το -23, όμως η Ζενίτ, παρότι απώλεσε την τεράστια διαφορά που είχε χτίσει, στο τέλος βρήκε λύσεις και πήρε τη νίκη με 85-78.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ζενίτ ανέβηκε στο 13-6, ενώ η Εφές υποχώρησε στο 11-10. Μάλιστα με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει την αντίπαλό της στο 2-0, πράγμα που σημαίνει πως θα έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζενίτ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση και από το ξεκίνημα πήρε τον έλεγχο, όπως δείχνει και το 28-15 του δεκαλέπτου. Ο Λάρκιν και ο Σίμον δεν μπόρεσαν να βρούνε λύσεις για την Εφές και έτσι το παιχνίδι συνέχιζε να ξεφεύγει, φτάνοντας ακόμα και στους 23 πόντους διαφορά (18′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 53-31.

Ο Λάρκιν και ο Μίτσιτς πήραν μπρος, ο Ντάνστον ήταν κυρίαρχος και η Εφές επέστρεψε, με την Ζενίτ να έχει θέματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-55, με την Ζενίτ να κρατάει μεν τα ηνία, αλλά την Εφές να δείχνει ικανή για το κάτι παραπάνω. Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ζενίτ βρήκε λύσεις και ανέβασε ξανά την διαφορά πάνω από τους 10, όμως η Εφές, με τον Λάρκιν να δηλώνει παρών, μείωσε μέχρι τους 5 στο 39′. Κάπου εκεί όμως τα χρονικά περιθώρια στένεψαν, με την Ζενίτ να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 85-78, σε ένα ματς που μπορούσε να πάρει εύκολα, όμως εν τέλει έκανε τα εύκολα δύσκολα.

Δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78

Πού κρίθηκε:

Είναι ίσως κλισέ, αλλά το πρώτο ημίχρονο είναι ο μόνος λόγος που η Ζενίτ πήρε τη νίκη, καθώς η μεγάλη διαφορά που έχτισε ήταν αρκετή για να της δώσει τη νίκη. Εκτός αυτού, τα δύο τρίποντα του Πάνγκος στο τέλος ήταν επίσης υπερπολύτιμα για την Ζενίτ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Πάνγκος τελείωσε το ματς με 13 πόντους, ενώ τα 2 τρίποντα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όταν το σκορ ήταν 75-70, έκριναν ουσιαστικά τα πάντα.

Ο Τόμας είχε 14 πόντους για την Ζενίτ, ο Χόλινς επίσης 13 και ο Ζούμπκοφ 12. Από την άλλη ο Μίτσιτς είχε 23 πόντους και ο Λάρκιν 20.