Αρμάνι-Μπάγερν 75-51: “Αιχμάλωτοι”… Γερμανοί στο Μιλάνο και τέταρτη σερί νίκη! (Videos)

2021-01-21T22:33:39+00:00 2021-01-21T23:33:18+00:00.

21/Jan/21 22:33

Η Αρμάνι Μιλάνο διέλυσε την Μπάγερν με 75-51 και την άφησε πίσω της στη βαθμολογία (13-7 έναντι 12-9) ανοίγοντας πλέον για τα καλά την πόρτα της τετράδας μετά την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της!

Το πάρτι που στήθηκε στο Μιλάνο από νωρίς είχε ως απόλυτους πρωταγωνιστές τους παίκτες του Μεσίνα και τον ίδιο, με τη νίκη να κρίνεται… χαλαρά από το πρώτο ημίχρονο. Στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Αρμάνι που δεν άφησε στη γερμανική ομάδα κανένα περιθώριο αντίδρασης, ειδικά στο αμυντικό μισό γήπεδο όπου δέχτηκε 20 πόντους και υποχρέωσε την Μπάγερν σε 13 λάθη έναντι δύο δικών της κι ένα τραγικό 21% εντός πεδιάς! Τι να συζητάμε τώρα…

Με 51 πόντους η Μπάγερν έκανε αρνητικό ρεκόρ στη σεζόν για όλες τις ομάδες, με την Βιλερμπάν να μετράει 53 κατά της Ζενίτ, στην προηγουμένη χειρότερη επίδοση.

Χωρίς ανάσα η Αρμάνι διέλυσε την Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο. Μία ομάδα που ήταν αγνώριστη και οι Ιταλοί τους υποχρέωσαν με την απόδοση τους στη χειρότερη εμφάνιση τους σε ένα 20λεπτο. Η Αρμάνι ξεκίνησε με ένα 16-2 στο 6:30” (Πάντερ 7), στο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν στους 10, αλλά δεν υπήρχε… έλεος.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, προσέχοντας τα νώτα της στην άμυνα όπου κράτησε την Μπάγερν στους 20 πόντους σε ένα ολόκληρο ημίχρονο (42-20). Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους στο 18′ (36-16) με τους Μπόλντγουιν, Λούτσιτς να μένουν άποντοι και τον Ρέινολντς – δηλαδή οι τρεις πρώτοι σκόρερ του Τρινκιέρι- να εγκλωβίζεται από τον Χάινς ή τον Ταρτσέφσκι. Ο Πάντερ έφτασε στους 10π, αλλά η Αρμάνι έβρισκε σκορ από πολλούς με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (7π.) να κλείνει το ημίχρονο με τρίποντο σχεδόν με το φινάλε του (42-20).

Αν θα πίστευε κανείς πως η Αρμάνι θα χαλάρωνε στο δεύτερο ημίχρονο ή ότι η Μπάγερν θα… ξυπνούσε έστω κι ετεροχρονισμένα, γελάστηκε οικτρά. Ο Πάντερ, ο ΛεΝτέι κι ο Ροντρίγκεθ έγιναν διψήφιοι όταν η διαφορά κόντεψε να γράψει τριάρι μπροστά (60-32 στο 28′), όπως έκανε κι ο Ρέινολντς (10π.) στο ίδιο διάστημα αλλά με τον Λούτσιτς στο “ζερό”, δεν γινόταν τίποτα.

Ο ιστορικός αυτού του παιχνιδιού δεν θα χρειαζόταν να γράψει πολλά περισσότερα για το φινάλε του αγώνα που είχε κριθεί με το… τζάμπολ σχεδόν. Η Αρμάνι δεν είχε λόγο μετά το 30′ (63-35) να πιέσει άλλο τα πράγματα, ο Μεσίνα άδειασε τον πάγκο του για να παίξουν όλοι και το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε ήρεμα και ωραία με το… χασμουρητό να διαδέχεται το δικαιολογημένο για τους γηπεδούχους Ιταλούς, χειροκρότημα. Η Μπάγερν περιόρισε το στραπάτσο σε πιο νούμερα (63-43) αλλά ως εκεί βεβαίως…