Μακάμπι – Ρεάλ 86-84: Ο Ντόρσεϊ πήρε ΜΟΝΟΣ του το στέμμα της Βασίλισσας! (videos)

2021-01-21T22:07:15+00:00 2021-01-21T23:47:33+00:00.

21/Jan/21 22:07

Η Μακάμπι είχε σε ΤΡΟΜΕΡΗ κατάσταση τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, με τον Ελληνοαμερικανό να σταματάει στους 30 και να κερδίζει ΜΟΝΟΣ του στην Ρεάλ ().

Μετά από ένα απίστευτο ματς, η Μακάμπι πήρε τη νίκη απέναντι στην Ρεάλ με 86-84, χάρη στον συγκλονιστικό Ντόρσεϊ.

Ο διεθνής γκαρντ σταμάτησε στους 30, κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του και οδήγησε την Μακάμπι στη νίκη με 86-84. Βέβαια σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο Κάρολ, ο οποίος τα έκανε… θάλασσα στην τελευταία επίθεση, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά και από την αρχή πήρε τα ηνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-33, όμως το δεύτερο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Ο Ντόρσεϊ έκανε απίθανα πράγματα και κρατούσε μόνος του την ομάδα του, βάζοντάς την για τα καλά μέσα στο ματς, καθώς το ημίχρονο έκλεισε στο 45-46.

Ο διεθνής γκαρντ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Μακάμπι να εναλλάσεται στο προβάδισμα με την Ρεάλ σε όλο το δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-66, χάρη σε τρίποντο του Τόμπκινς.

Ο Ντόρσεϊ συνέχισε το… χαβά του και κρατούσε μόνος του την Μακάμπι, η οποία έφτασε στο τελευταίο λεπτό να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή (80-78). Μάλιστο ο Έλληνας διεθνής με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 83-80 στα 30’’ και 85-82 στα 11’’. Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 86-84 στα 7”, με την Ρεάλ να έχει την επίθεση. Παρόλα αυτά, ο Κάρολ τα έκανε… μαντάρα και το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την Μακάμπι με 86-84.

Δεκάλεπτα: 24-32, 45-46, 63-66, 86-84.

Πού κρίθηκε:

Η Μακάμπι σούταρε με τρομερά ποσοστά (60% δίποντα, 44% τρίποντα) και είχε μόνο 6 λάθη, όμως κομβικό ήταν το λάθος του Κάρολ στο τέλος, με το οποίο η Ρεάλ έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη.