Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 81-79: Ερυθρόλευκο έγκλημα και… οδυνηρή τιμωρία (videos)

2021-01-22T20:48:24+00:00 2021-01-22T22:25:33+00:00.

22/Jan/21 20:48

spanoulis

Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία στο Κάουνας και μαζί και το ματς από την Ζαλγκίρις με 81-79 με μεγάλο καλάθι του Ουόκαπ στο τέλος.

Έχασε δικό του ματς ο Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν ακόμα ένα παιχνίδι στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις, αυτή τη φορά για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε να έχουν στο χέρι τους!

Από το 72-79 στο 37′, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο -0,8” με 9-0 σερί, με τον Ουόκαπ να κλέβει τη μπάλα από τον Σλούκα στην τελευταία φάση και να βάζει παλικαρίσιο καλάθι, που έμελλε να είναι της νίκης!

Η λιθουανική ομάδα έχει πάρει για καλά τον αέρα της ελληνικής και το απέδειξε με τον πιο οδυνηρό τρόπο για την δεύτερη, ανεβάζοντας το ρεκόρ από το 2017 και έπειτα στο 10-2, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πάρει ”διπλό” από τις 15/12/2016!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 12-9 και άφησε στο 11-10 τον Ολυμπιακό. Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, οι Λιθουανοί είχαν πάρει τη νίκη με 67-68.

Από πλευράς Ζαλγκίρις, δεν αγωνίστηκαν οι Μπλάζεβιτς, Βαστούρια και Γκαρίνο, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου και Λαρεντζάκης. Για την 22η αγωνιστική, η Ζαλγκίρις φιλοξενείται από την Βαλένθια (21/1, 22:00), ενώ ο Ολυμπιακός από την Αρμάνι (26/1, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η βαθμολογία στην Ευρωλίγκα

Η εξέλιξη: Η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα στο ματς και έφτασε στο 13-6 με σύμμαχο το τρίποντο (3/4), την ώρα που ο Σλούκας (2/3) είχε τις απαντήσεις. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-12, με τους γηπεδούχους όμως να μην έχουν πρόβλημα για το 19-14 με τον Χάρισον να σκοράρει (19-17), ο Γιοκουμπάιτις όμως έκανε το 24-17, πριν ο Σλούκας κλείσει τη περίοδο στο 26-20.

Οι γηπεδούχοι ήταν φοβερά εύστοχοι (10/14 σουτ στο 10′) και με 13/17 έφτασαν εύκολα στο 33-25. Ο Βεζένκοφ (8 πόντοι) έδωσε σκορ (36-35) και ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν δέχθηκα πόντο για σχεδόν 4′. Όλα αυτά στο 2-12 των φιλοξενούμενων (38-41) με τον Σπανούλη στο χαμηλό σχήμα και την κυκλοφορία/δημιουργία της μπάλας να είναι τα ”κλειδιά” για το 45-44 του ημιχρόνου.

Έγκλημα και τιμωρία

harrison

Το σκηνικό άλλαξε στη τρίτη περίοδο με τα σερί να εξαφανίζονται και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, μένοντας για αρκετή ώρα στο 52-52. Παρά τους πόντους του Πρίντεζη, η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 5-0 (57-52) και έφτασε στο 61-54 με τον Λοβέρν να κάνει ζημιά. Ο Σλούκας μείωσε σε 61-58  στο 28′ με 4πόντο, με τον Ολυμπιακός να έχει μειώσει κι άλλο σε 63-60 στο 30′.

To ματς ξεκίνησε από την αρχή στο 33′ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 67-67 και λίγο μετά (36′) να περνάει μπροστά με 70-73 με τρίποντα των ΒεζένκοφΣπανούλη. Ο Πρίντεζης έκανε το 72-76 και ο Σπανούλης το 72-79 με ”καταιγισμό” τριπόντων (σερί 2-12), με τον χρόνο να κυλά υπέρ των Πειραιωτών.

Το τελευταίο λεπτό (77-79), ο Σαν-Σαρλ πήρε κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Λοβέρν ισοφάρισε σε 79-79 στο -23”, με τον Ουόκαπ να κλέβει τη μπάλα από τον Σλούκα και με κάνει το 81-79 στο -0,8”, παρά την ασφυκτική πίεση του Ζαν-Σαρλ, με την κομπίνα στο τέλος να μην φέρνει παράταση για τον Ολυμπιακό.

Πού κρίθηκε: Στο τελευταίο λεπτό με την Ζαλγκίρις να βάζει 9 αναπάντητους πόντους, με αποκορύφωμα το καλάθι νίκης του Ουόκαπ.

Παίκτης-κλειδί: 21 πόντους-7 ριμπάουντ είχε ο Λοβέρν για τους νικητές, 11 ο Μιλάκνις και 10 ο Ρούμπιτ, με τον Ουόκαπ να είναι ο μεγάλος ήρωας με 5 πόντους. Για τον Ολυμπιακό, από 16 είχαν Σλούκας (6 ασίστ) και Πρίντεζης, 11 ο Βεζένκοφ (7 ριμπάουντ) και 9 ο Σπανούλης.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

Ζαλγκίρις: Ουόκαπ 5, Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 7, Γιανκούνας 7, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 11, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10, Γιοκουμπάιτις 8, Γκριγκόνις 6, Λοβέρν 21

Ολυμπιακός: Χάρισον 8, Χαραλαμπόπουλος, Νικολαϊδης, Σπανούλης 9, Σλούκας 16, Βεζένκοφ 11, Πρίντεζης 16, Μάρτιν 4, Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκινς 3, Έλις 2, ΜακΚίσικ 5

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Όλα στραβά για τον Ολυμπιακό (videos)
Ολυμπιακός: “Έγινε φάουλ κατ’ εντολή στο κλέψιμο της Ζαλγκίρις” (video)
Eurohoops Show: Vol. 16: Αυτοχειρία στο Κάουνας για Ολυμπιακό, καλή προπόνηση με Χίμκι για Παναθηναϊκό
Μπαρτζώκας: “Κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να χάσουμε, δεν θα πω εγώ αν ήταν φάουλ στο τέλος”
Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός: Το σερί της ανατροπής με την χαριστική βολή από Ουόλκαπ (videos)
Ολυμπιακός: Το διπλό στο Κάουνας… ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ! (videos)
Αποθέωσε Σπανούλη ο Σίλερ: “Είναι θρύλος, υπάρχουν plays με το όνομά του”