ΤΣΣΚΑ – Φενέρ 83-89: ΤΡΟΜΑΖΕΙ η ομάδα του Κοκόσκοφ, πέρασε κι από τη Μόσχα! (videos)

2021-01-22T20:02:59+00:00 2021-01-22T22:20:01+00:00.

22/Jan/21 20:02

Η Φενέρ πέρασε ΚΑΙ από τη Μόσχα με 89-83 και έφτασε τις 6 σερί νίκες, με τους ΝτεΚολό και Βέσελι να είναι για ακόμα μια φορά καθοριστικοί.

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ μοιάζει η Φενέρ, με την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να παίρνει τη νίκη μέσα στη Μόσχα με 89-83 και πλέον να κοιτάζει όλο και περισσότερο τα πλέι οφς.

Ο Νάντο ΝτεΚολό και ο Γιαν Βέσελι ήταν οι κορυφαίοι της Φενέρ, η οποία ανέβηκε στο 11-10, ούσα για πρώτη φορά σε θετικό πρόσημο, μετά τις πρώτες δύο αγωνιστικές. Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ, η οποία έφτασε στις δύο σερί ήττες, υποχώρησε στο 15-6.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα και με τον Σενγκέλια να δημιουργεί προβλήματα στην Φενέρ, το σκορ έγινε 16-6 στο 6’. Η Φενέρ στη συνέχεια όμως μπόρεσε να δείξει μια μικρή αντίδραση, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 21-15.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (29-20, 15’), όμως η Φενέρ βρήκε ρυθμό, χάρη στον ΝτεΚολό και τον Βέσελι, μειώνοντας αρχικά, ενώ με τρίποντο του Πιέρ στην εκπνοή έκανε το 38-38 του ημιχρόνου.

Ένα τρίποντο του Έντι έκανε το σκοτ 50-54 (25’), όμως η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ. Παρόλα αυτά, ο Στρέλνιεκς δήλωσε παρών και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Μόσχας μπροστά με 66-63.

Η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +5 (73-68, 34’), αλλά η Φενέρ δεν της επέτρεψε να ξεφύγει, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα με 75-78, μετά από καλάθι του Έντι. Η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε (80-80, 38’), όμως ο Βέσελι και ο ΝτεΚολό έκαναν το σκορ 80-87 (47’’) και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 83-89 και νίκη για την Φενέρ.

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89.

Παίκτης κλειδί:

Ο Βέσελι με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντε Κολό με 22 πόντους, 9 ασίστ και δύο ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Ο Βέσελι με 4 πόντους και ο ΝτεΚολό με ένα μεγάλο τρίποντο έκαναν το σκορ 80-87 στα 49” για το τέλος, με το ματς να τελειώνει κάπου εκεί.