Ολυμπιακός: Χωρίς διπλό στο Μιλάνο για σχεδόν τέσσερα χρόνια! (videos)

2021-01-26T23:00:42+00:00 2021-01-26T23:39:40+00:00.

26/Jan/21 23:00

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÁÑÌÁÍÉ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα στην Ευρωλίγκα αυτή την φορά από το Μιλάνο στην Ιταλία με 90-79 παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα στον αγώνα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πρώτο μέρος του αγώνα ήταν κακή και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με -18, όμως στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε πρόσωπο και έφτασε ακόμα και να ισοφαρίσει πριν “λυγίσει” στις λεπτομέρειες με 90-79.

Το Μιλάνο αποτελεί μία έδρα που ο Ολυμπιακός παραδοσιακά αισθάνεται “φιλόξενη”, αφού μέχρι και απόψε μετρούσε σε 9 αγώνες 5 διπλά και 4 ήττες, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα πάντως να τον κερδίζει εντός έδρας απόψε για δεύτερη συνεχόμενη φορά και να τον αφήνει χωρίς διπλό στο “Forum” 1.160 ημέρες και πιο συγκεκριμένα σχεδόν τέσσερα χρόνια!

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν να γευτούν την χαρά της νίκης ως φιλοξενούμενοι απέναντι στους Ιταλούς για σχεδόν τέσσερα χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τις 23 Νοεμβρίου του 2017 όταν και για την regular season του 2017/18 κέρδισαν με 86-85 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Τζαμέλ ΜακΛιν στην τελευταία χρονιά του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της ομάδας.

Για την ιστορία πρωταγωνιστές στην τότε επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν ο Μακλίν με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ρόμπερτς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Στρέλνιεκς με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.