Εφές – Ερυθρός Αστέρας 86-72: “Πάρτι” με οικοδεσπότη τον Λάρκιν (videos)

2021-01-26T18:38:13+00:00 2021-01-26T20:01:39+00:00.

26/Jan/21 18:38

Η Εφές έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, παίρνοντας τη νίκη με 86-72. Ανησυχία για Λόιντ στους Σέρβους.

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο για την Εφές!

Η τουρκική ομάδα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο και κέρδισε με 86-72 στην Πόλη, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι από την πρώτη περίοδο και με τον Λάρκιν να κάνει μεγάλη εμφάνιση (4η φετινή 20άρα), πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν ξανά πίσω, όντας σταθερά στους 20+ πόντους μέχρι την τρίτη περίοδο. Στα άσχημα της αναμέτρησης, ο τραυματισμός του Λόιντ στην δεύτερη περίοδο, στο 2ο ματς του μετά την επιστροφή από τον κορωνοϊό.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 12-10 με τους ηττημένους να παραμένουν χαμηλά με 7-15. Για την 23η αγωνιστική, η Εφές δεν θα αγωνιστεί, καθώς το ματς στην έδρα της Μακάμπι (28/1, 21:05) αναβλήθηκε, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Βιλερμπάν (29/1, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Εφές μπήκε φουριόζα στο ματς και από το 2-3 έφτασε με ένα ”ξέσπασμα” στο 15-3 στο 4′. Μπομπουά και Μίτσιτς έδωσαν το σύνθημα μετά το 13-0, με τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκεται πίσω ακόμα και με 16 (29-13), με τους Τούρκους να είναι τρομερά εύστοχοι (11/17 σουτ).

Οι Σέρβοι αντέδρασαν με 0-8 (29-21) πριν έρθει το 6-0 δια χειρός Λάρκιν (35-21) για να αποκαταστήσει την διαφορά, πριν αυτή φτάσει στους 21 (46-25) στο 16′. Σε εκείνο το σημείο, ο Λόιντ αποχώρησε τραυματίας για τον Ερυθρό, ο οποίος μείωσε στους 14, πριν δει τον Λάρκιν να γράφει το 56-35 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την διαφορά να κυμαίνεται εύκολα στους 20 πόντους, σε ένα ματς που έδειχνε πως έχει τελειώσει από το 20′. Οι Τούρκοι δεν σήκωσαν το χέρι από το γκάζι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +23 (75-52), με το φινάλε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν καμία όρεξη για αγώνα, με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί. Έτσι, οι Σέρβοι βρήκαν την ευκαιρία και μείωσαν αρκετά, αρκούμενοι σε μία ήττα με… νορμάλ διαφορά, μετά το 86-72.

Πού κρίθηκε: Όλα τελείωσαν στην τρίτη περίοδο, όταν η Εφές διατήρησε την διαφορά των 20 πόντων, μην αφήνοντας περιθώρια -χρονικά και μη- στον Ερυθρό Αστέρα να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάρκιν ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (8/11 σουτ,  2/2 βολές), 2 ριμπάουντ-3 κλεψίματα, για την 4η 20άρα του φέτος, ενώ 13 πόντους-3 ασίστ είχε ο Μίτσιτς, 12 ο Σανλί και 11 ο Μπομπουά. Για τον Ερυθρό Αστέρα, 12 μέτρησαν οι Νταβίντοβατς-Ντόμπριτς και 10 με 6 ριμπάουντ ο Ριθ.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 56-35, 75-52, 86-72

Εφές: Λάρκιν 23, Μπομπουά 11, Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι 2, Μούσα, Σανλί 12, Μοερμάν 7, Τουντσέρ, Μίτσιτς 13, Άντερσον, Ντάνστον 6, Σίμον 10

Ερυθρός: Ο’Μπράιαντ, Χολ 9, Ουόλντεν 5, Λόιντ 7, Νταβίντοβατς 12, Λάζιτς 6, Ριθ 10, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 12, Κουρίτζα 7, Ννοκό 4, Κολόμ