Βασίλης Σπανούλης: Ο συρρικνωμένος ρόλος φέρνει διαδοχικά “χαμηλά”

2021-01-27T00:00:28+00:00 2021-01-27T12:28:42+00:00.

27/Jan/21 00:00

spanoulis_zalgiris

Ο Βασίλης Σπανούλης βιώνει την πιο διαφορετική – βάσει ρόλου – χρονιά του στον Ολυμπιακό και για δεύτερο ματς φέτος ολοκλήρωσε παιχνίδι χωρίς να έχει σκοράρει, αγωνιζόμενος, ωστόσο, τον λιγότερο χρόνο (σ.σ. 4 λεπτά) που έχει παίξει ποτέ στην καριέρα του!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο φετινός Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα, όπως αποδεικνύεται ξεκάθαρα σχεδόν σε ολόκληρη την σεζόν, έχει “χτιστεί” πάνω στον Κώστα Σλούκα και για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, όχι στον Βασίλη Σπανούλη που προφανώς παραμένει ένας από τους ηγέτες της ομάδας, αλλά έχει άλλο ρόλο και χρόνο παρουσίας στο παρκέ.

Ο εμβληματικός αρχηγός των “ερυθρόλευκων” την φετινή σεζόν που διανύουμε διαθέτει τους χαμηλότερους μέσους όρους της καριέρας του στην Ευρωλίγκα (6,7 πόντους, 2,3 ασίστ, 1,4 ριμπάουντ) και αυτό το γεγονός έχει μία ξεκάθαρη εξήγηση που είναι ο ρόλος που του έχει δώσει το προπονητικό τιμ που συνδυάζεται με μειωμένο ή πιο σωστά… συρρικνωμένο χρόνο συμμετοχής, καθώς μόνο μία φορά φέτος ξεπέρασε τα 25+ λεπτά στο παρκέ και μόλις 7 τα 20+!

Ο Σπανούλης σε όλα τα ματς της ομάδας του έρχεται από τον πάγκο και έχει μείνει πίσω στο rotation του προπονητικού τιμ, κάτι που αποδείχθηκε και στο Μιλάνο όπου αγωνίστηκε μόλις για 4′ λεπτά, που αποτελεί career low για τον πολύπειρο γκαρντ στην Ευρωλίγκα και – μοιραία – έμεινε… άποντος για δεύτερη φορά φέτος, μετά τις 12 Ιανουαρίου στο Τελ Αβίβ και το διπλό επί της Μακάμπι, γεγονός που επίσης συμβαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, δηλαδή στην ίδια σεζόν να έχει αγωνιστεί σε δυο παιχνίδι χωρίς να έχει σκοράρει ούτε ένα πόντο.

Να επισημανθεί πως υπάρχουν άλλοι δύο αγώνες του “Kill Bill” με την κόκκινη φανέλα που έμεινε στο… μηδέν στην επίθεση ήταν εναντίον του Ερυθρό Αστέρα τον Απρίλιο του 2017 (64-66 νίκη) και κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, εκτός έδρας, στις 9 Ιανουαρίου του 2018 (80-81 νίκη).