Βαλένθια – Ζαγκίρις 78-79: Γκριγκόνις και ΤΕΖΑ οι Νυχτερίδες! (videos)

2021-01-27T23:01:32+00:00 2021-01-28T00:06:53+00:00.

27/Jan/21 23:01

Η Ζαλγκίρις είδε τον… χάρο με τα μάτια της, όμως χάρη στο μεγάλο καλάθι του Γκριγκόνις, πέρασε από την Βαλένθια στην εκπνοή με 79-78.

Μετά από ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής σεζόν, η Ζαλγκίρις πέρασε από την Βαλένθια, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 79-78 στην εκπνοή.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όπου το μεγάλο καλάθι του Γκριγκόνις έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, απαντώντας στο επίσης σπουδαίο στους του Βαν Ρόσο, που λίγο νωρίτερα είχε δώσει το προβάδισμα στη βαλένθια για πρώτη φορά μετά από ώρα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 13-9, ρίχνοντας τη Βαλένθια στο 11-11.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζαλγκίρις, μετά το ισοροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-20), βρήκε ρυθμό και με το δίδυμο των Ρούμπιτ – Λοβέρν να κάνει εξαιρετική δουλειά, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 38-47.

Η Βαλένθια αντέδρασε και επέστρεψε, μειώνοντας σε 55-60 στο 30′, ενώ λίγο αργότερα, ο Τόμπι έφερε τους Ισπανούς σε απόσταση αναπνοής (64-66). Στα τελευταία πέντε λεπτά ήταν ένα πραγματικό θρίλερ. Η Ζαλγκίρις πήρε αέρα 7 πόντων (67-74, 38′) και ο Ουόκαπ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για το 70-77 (38′), όμως ο Πρέπελιτς απάντησε για το 73-77. Ο Κάλινις είχε 2/3 βολές, με την μπάλα να πηγαίνει στον Βαν Ρόσομ, που δεν έχασε την ευκαιρία για το τρίποντο και το 78-77. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Γκριγκόνις, που ευστόχησε με την λήξη του χρόνου σε ένα μεγάλο σουτ, γράφοντας το τελικό 78-79.

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στο μεγάλο καλάθι του Γκριγκόνις. Και επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις, απολαύστε το…

Παίκτης κλειδί:

Ο Γκριγκόνις ήταν ο… ήρωας (12π.), όμως οι Ρούμπιτ (17π.) και Λοβέρν (13π., 13ρ.) έκαναν την διαφορά κατά την διάρκεια του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 38-47, 55-60, 78-79.