Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-72: Έργο Κάτας η καλύτερη “πράσινη” εμφάνιση! (videos)

2021-01-29T21:51:59+00:00 2021-01-29T22:31:17+00:00.

29/Jan/21 21:51

nedovic

Ο Παναθηναϊκός ήταν σε όλα ανώτερος σε όλα από την Βαλένθια και με 91-72 πήρε μία τεράστια νίκη!

Επέστρεψαν οι ΠαπαπέτρουΠαπαγιάννης, επέστρεψαν και τα χαμόγελα!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και με 91-72 νίκησε στο ΟΑΚΑ την Βαλένθια, για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι ”πράσινοι” αυτή την φορά δεν έκαναν το… συνηθισμένο τους λάθος και μπήκαν από την αρχή δυνατά, δεν επέτρεψαν στους Ισπανούς να επιστρέψουν στο σκορ όταν και ”έχτισαν” διαφορά στην δεύτερη περίοδο (επιμέρους 26-14), κρατώντας μάλιστα το προβάδισμα σε ΟΛΟ το ματς!

Η άμυνα έκρινε σε τεράστιο βαθμό την αναμέτρηση, την ώρα που η επίθεση των νικητών είχε πλουραλισμό και λειτούργησε υποδειγματικά. Ο Νέντοβιτς έκανε και πάλι την διαφορά, με τους ΠαπαγιάννηΠαπαπέτρου να θυμίζουν σε όλους πόσο έλειπαν από την ομάδα, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι ΟυάιτΜήτογλουΜποχωρίδης, σε μία συλλογικά μεστή εμφάνιση, την καλύτερη με τον Κάτας στον πάγκο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 8-14 με τις ”Νυχτερίδες” να μετρούν 11-12 με 3 σερί ήττες, ενώ αγνοούν την νίκη στο ΟΑΚΑ στα 3 τελευταία ματς των δύο ομάδων. Θυμίζουμε ότι για το ”τριφύλλι” δεν αγωνίστηκε ο Σαντ-Ρος και για τις ”Νυχτερίδες” οι Σάστρε-Βίβες, ενώ στο ματς του πρώτου γύρου (9η αγωνιστική), οι Ισπανοί είχαν πάρει τη νίκη με 95-83.

Για την 24η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (5/2, 21:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (5/2, 22:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Παπαπέτρου και Παπαγιάννη επέστρεψαν στις επάλξεις, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει καλύτερα για το 12-7 στο 4′ με τον Νέντοβιτς, ο Μαρίνκοβιτς όμως ξεκίνησε ”καυτά” με 8 πόντους για το 12-10. Το ίδιο όμως και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους, κάνοντας το +10 (20-10), με το 0-7 του Χέρμανσον να ακολουθεί (20-17), πριν τελειώσει το δεκάλεπτο στο 22-20.

Το ματς πήρε ωραίο ρυθμό με τους Χέρμανσον-Ντούμπλιεβιτς και Νέντοβιτς-Όγκαστ να σκοράρουν συνεχόμενα για το 42-28 στο 16′ με 11-0 σερί, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει με τον πιο επιβλητικό τρόπο ότι έχει τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας ακόμα και στο +16 (48-32 στο 19′), πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-34.

Ανώτερος σε όλα

white

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με +19 (53-34), με την Βαλένθια να κάνει την προσπάθειά της, η οποία εν μέρει απέδωσε για το -11 (59-48) με τους Κάλινιτς-Τόμπεϊ να βγαίνουν μπροστά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις -ακόμα και χωρίς Νέντοβιτς-Παπαγιάννη- στο πρόσωπο των ΜπέντιλΟυάιτ για το 64-48, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι πιο εύκολη υπόθεση μετά το 68-52 στο 30′.

Οι ”πράσινοι” δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και είχαν τις λύσεις κάθε φορά που πίεζε η Βαλένθια. Η διψήφια διαφορά δεν χάθηκε σε κανένα σημείο και με τον χρόνο να είναι υπέρ τους, οι γηπεδούχοι εξάντλησαν κάθε περιθώριο των Ισπανών για επιστροφή κάνοντας ακόμα και το 80-60 και τελικά πήραν την μεγάλη νίκη με 91-72

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός έχτισε μία σημαντική διαφορά στην δεύτερη περίοδο και δεν λύγισε όταν η Βαλένθια μείωσε στους 11, κρατώντας εύκολα τις διψήφιες διαφορές.

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ ο Νέντοβιτς με 16 (4/13 σουτ και 7 ασίστ), 12 μέτρησε ο Ουάιτ (5 ριμπάουντ), 9 ο Παπαπέτρου (4 ριμπάουντ), 8 ο Παπαγιάννης (9 ριμπάουντ) και ο Όγκαστ, 12 ο Μποχωρίδης (5 ασίστ) και 11 ο Μήτογλου (7 ριμπάουντ). Για την Βαλένθια, προσπάθησαν Μαρίνκοβιτς με 11, Χέρμανσον με 13 και Πρέπελιτς με 20.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-34, 68-52, 91-72

Παναθηναϊκός: Μακ 4, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 12, Όγκαστ 8, Παπαπέτρου 9, Κασελάκης 2, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ, Νέντοβιτς 16, Ουάιτ 12, Μήτογλου 11, Μπέντιλ 7

Βαλένθια: Μαρίνκοβιτς 11, Πρέπελιτς 20, Παρντίγια, Πουέρτο, Λαμπεϊρί 3, Βαν Ρόσομ 3, Τόμπεϊ 9, Κάλινιτς 6, Ντούμπλιεβιτς 4, Σαν Εμετέριο, Ουίλιαμς 3, Χέρμανσον 13